Kõrge majandusauhind Mart Laarile

 (21)
Mart Laar
Mart Laar õnnelikunaÄripäev

Homme oma 46. sünnipäeva tähistav Eesti ekspeaminister Mart Laar peab talle antud kuue miljoni krooni suurust Milton Friedmani auhinda ka oma kunagiste valitsuste teeneks.

Iga kahe aasta tagant Cato instituudi poolt välja antava Milton Friedmani auhinna võitjaks kuulutati eile Mart Laar. Auhind antakse talle kätte tuleval kuul Chicagos toimuval tseremoonial.

Auhinnaga käib kaasas ka tšekk poolele miljonile dollarile ehk 6 miljonile kroonile. Enne Mart Laari on selle auhinna saanud majandusteadlased Peter Bauer ja Hernando de Soto.

Aastatel 1992-1994 ja 1999-2002 peaminister olnud Mart Laar ütles eile, et eriti oluliseks tegi auhinna just see, et tegu on Milton Friedmani nimelise auhinnaga.

“Ma ei saa kogu au endale selle auhinna võidu kohapealt võtta. See kuulub ikka tervele tollasele valitsusele ja kõikidele nendele inimestele, kes tollel ajal selle heaks tööd tegid. See, et me Friedmani ideed kasutusele võtsime, oli väga selge suund, sest avatud majandus ja vaba kaubandus on jätkusuutliku majanduse alused. Tollel ajal me seda täpselt veel ju ei teadnud, kuid see oli halvimatest variantidest parim,” sõnas Laar.

Laar ütles veel, et on Milton Friedmaniga endaga ka Eesti edu ja ideede teemadel rääkinud.

“Kindlasti ei saa ka neid ideid võtta puhta kullana, sest ka Friedman ise on oma ideid ajaga muutnud. Kui ta varem oli seisukohal, et üleminekumajandustes tuleb ainult erastada, erastada, erastada, siis nüüd on ta aru saanud, et on ka vaja kindlaid ja tugevaid institutsioone seda juhtima. Fakt, mis aga näitab selle süsteemi edukust, on see, et kui 90ndate alguses oli Poola meist pea kõikidelt majandusnäitajatelt kuni 30 protsenti ees, siis tänaseks on see täpselt vastupidine,” lausus Laar.

“Eks need reformid sai ikka läbi valu sisse viidud ja pideva opositsiooni taktis. Enamik järeltulevaid valitsusi sai ju võimule tänu lubadustele Mart Laari reformid tühistada. Ja eks suurima tänu pean ma ütlema oma perekonnale, kellelt võetud aja arvel see kõik käis,” lisas Laar.

Mida ta auhinnarahaga teha plaanib, ei soovinud Laar öelda.

Milton Friedmani “Valikuvabadus” oli ainus majandusraamat, mille Laar tema enda sõnul enne 1992. aastal peaministriks saamist läbi lugenud oli. Laar omandas Friedmani ideed erastamisest, ühtlasest maksumäärast ja vabakaubandusest ning kujundas neist muljetavaldava kiirusega valitsuse poliitika, kirjutas Wall Street Journal sel nädalal.

Heritage Foundationi ja Wall Street Journali majandusvabaduse indeksis on Eesti endistest Nõukogude Liidu riikidest praegu ainsana esikümnes, seitsmendal kohal. Eestil on ühtlane tulumaksumäär, valuutakomitee valuuta stabiilsuse tagamiseks ning madalad tollimaksud, märkis Wall Street Journal.

Milton Friedmani auhind anti kätte kolmandat korda

Milton Friedmani auhind antakse iga kahe aasta järel poliitikule, õpetlasele, teadlasele vm isikule, kes on silma paistnud majandusvabaduse ja liberaalsusega. Esimene auhind anti välja 2002. aastal. Auhinna suurus on pool miljonit dollarit.

Milton Friedman (sünd. 1912) on Ameerika Ühendriikide majandusteadlane, kes 1976. aastal võitis Nobeli majanduspreemia tarbimist ja rahanduse ajalugu käsitleva töö eest.

Friedmani tuntakse peamiselt laissez-faire kapitalismi jutlustamise järgi. Laissez-faire tähendab prantsuse keeles las minna või vabakäigul, majanduskontekstis aga jäika vaba turumajanduse nõuet. 2002. aastast väljaantav auhind on mõeldud tunnustama teisi majandusvabaduse ja turumajanduse eest võitlejaid.

Esimese auhinna laureaadiks valiti 2002. aastal Briti majandusteadlane Peter Bauer (1915-2002), kes sai selle majandusvabaduse eest võitlemise eest. Bauer oli Londoni Ärikooli emeriitprofessor ning tuntud kui eelmise sajandi suurim majandusliberaalsuse kuulutaja. Bauer uskus kaubanduse dünaamilisse kasumisse ning leidis, et ilma majanduskontaktideta vajuvad riigid vaesusesse.

Hernando de Soto võitis auhinna 2004. aastal. Peruu majandusteadlase tööde teemaks on vaesusega seotud omandiõigused ja vabadused. De Sotole on tehtud atentaadikatseid oma ideede levitamise pärast. 1999. aastal valis ajakiri Times de Soto viie olulisima Ladina-Ameerika innovaatori hulka.

Keeruliste aegade peaminister

Ivari Padar, Riigikogu liige, endine põllumajandusminister, SDE

Loe veel

Mart Laar on auhinna kindlasti ära teeninud. Mart on olnud väga keerulistes oludes kaks raksu peaminister, mitte sellises pehmes ja mõnusas situatsioonis, kus on tänane valitsus. Mina olin Mardi teises valitsuses, kus me alustasime negatiivse lisaeelarvega. Tal on olulised teened Eesti riigi ees ning selles, et meie majandus on arenenud. Samuti annab see võimaluse täna Edgar Savisaarele pensione tõsta, ilma Laari teeneteta seda teha ei saaks. Tänane valitsus naudib varasemate täidesaatva võimu kabinettide töövilju.

Suur tunnustus kogu Eestile

Tiit Vähi, endine peaminister, suurärimees

Mina usun, et kui talle see auhind on antud, siis on ta selle ka ära teeninud. Mina usun küll, et on ära teeninud. Ma ei saa kahjuks selle sisu rohkem kommenteerida, kuna ei tea, millistel alustel otsus tehti. Kui Mart Laar on sellise auhinna laureaadiks aga osutunud, siis on see suur tunnustus nii talle kui ka kogu Eestile ning ma soovin talle selle puhul õnne.

Põllumajanduse viis Laar reanimatsiooni

Tiit Tammsaar, Riigikogu liige, endine põllumajandusminister, Rahvaliit

Kindlasti on ära teeninud, eriti mis puudutab põllumajandust ja maaelu (naerab — toim.). Temal on Friedmani ideede juurutamisel otsetootmisse Eestis teeneid. See, kas head, mina ei kommenteeri. Tänu Eesti liitumisele Euroopa Liiduga saime Eesti põllumajanduse hädavaevu reanimatsioonist veel kätte. Rohkem ei taha kommenteerida.

Laari valitsused olid teerajajad

Linnar Viik, IT-visionäär

Vaba majanduse ja vaba kaubanduse eest seisjana on ta seda rida ajanud ja teinud seda edukalt, nii et ma olen veendunud, et ta on selle autasu ära teeninud ning soovin talle õnne.

Eesti teed ja fenomeni mujal ikka eriti veel ei aduta. See võtab veel palju aega, et rahvusvaheliselt hakataks mõistma, millega hakkama saadi. Ma väidan, et mõlemad Mart Laari valitsused on olnud teerajajad ning temas on seda teotahet ja tuld, et asju teha. Ma ei suuda kunagi teda ette kujutada parlamendiliikme rollis. Samas ei saa ka pidevalt action’is olla. See leek, mis temas põleb, ja see tuli, mis temas on, seda on kõrvalt kihvt vaadata. Ei usuks tegelikult ju, et sellises kutis selline tuli ja järjekindlus asub.

Friedmani ideed tõid edu

Andres Lipstok, Eesti Panga president

Ma saan seda auhinda kommenteerida vaid sellest ajastust lähtudes, mille eest see Mart Laarile anti. Laar peaministrina ja Eesti tervikuna valis tollel ajal friedmanliku majanduskorralduse, mis tõi meile edu, ning paratamatult on meie edu silma torganud. Kui Eesti edu otsustati sedasi ära märkida, siis saab sellele auhinnale olla üks objekt ja selleks on tollane peaminister. Ja Mart Laar koos tolleaegse valitsusega on selle auhinna kindlasti ära teeninud.

Kas ajastus on õige või vale, ei saa öelda.

Mart Laari varasemad autasud

• Riigivapi II klassi teenetemärk

• Kaitseväe eriteenete rist 2005

• Kaitseliidu teeneterist 1999

• Relvastatud Vastupanu Teeneterist 1999

• Kaitseväe teenetemärk 1998

• Prantsuse, Malta, Saksa suur teeneterist

• Püha Andrease rist

• 10 aastat taastatud Eesti Kaitseväge

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare