Mis peitub funktsionaalse ja öko sees


Mis peitub funktsionaalse ja öko sees
hommikusöökScanpix

Tootereklaamides võib sageli kuulda selliseid sõnu nagu funktsionaalne, tervislik, öko jne. Kui toitumis- või tervisealane väide meelitab ostma, kuid on ebamäärase sisuga või kahtlust tekitavalt paljulubav, siis tuleks kindlasti vaadata toidu koostisosi ja toitainete sisaldust, selgitamaks välja, kas toote koostis vastab ka tegelikele ootustele.

Toidu ostmisel tuleks teha valikuid teadlikult.

Lisaks toitaine nimetamisele võib kirjeldada ka selle rolli organismis. Kui tootel on lubadus, et see teeb midagi tervise heaks, peab sel olema ka tarbimisjuhis, kuidas mõju saavutada.

  • “Tervislik”, “funktsionaalne”, “hea seedimisele, nahale, figuurile jne“ — Selliste ebamääraste sõnade puhul tasub pakendilt otsida selgitust, milles täpsemalt tervislik, funktsionaalne või hea toime seisneb.
  • “Sisaldab probiootikume“ — sisaldab baktereid, kes täidavad organismis mingit rolli. Pakendil peaks olema täpsustatud, mis see roll on, sest see sõltub konkreetsest bakterist.

Mõnikord seostatakse toiteväärtusega ekslikult ka mõisteid, mis tegelikult näitavad hoopis tootmisviisi.

  • “Mahe”, “öko”, “bio“ — selliste sõnadega tähistatakse mahepõllumajanduslikult saadud toodet ja nende eesmärk ei ole anda infot toitainete kohta. Mahepõllumajanduslikult toodetud porgand ei pruugi olla suurema vitamiinisisaldusega, samuti ei ole toitained “elavamad” või teistsuguse toimega kui porgandis, mis ei ole saadud mahepõllumajanduslikult.

Allikas: Põllumajandusministeerium