Nagu paljud hakkajad noored mehed, otsis ka Andrus Kaarma 1990ndate alguses oma teed eraettevõtlusesse. Toona 25aastase Andruse mõtteid vallutasid kaks võlusõna — mööbel ja Venemaa. Tema toonaste Vene partnerite nimed ei ütle eesti lugejaile suurt midagi. Kui üldse, siis on ehk vähesed kokku puutunud Alexandre ehk Aleksandr Nikoraga, kes Eestis kohe ka kanda kinnitas. Kaarma äriidee oli lihtne: tema laseb väikeses töökojas mööblit valmistada ja partnerid üritavad selle Venemaal maha müüa. Ning nagu peagi selgus, oli ideel jumet. Kamee nime all toodetud pehme mööbli realiseerimiseks Venemaal tekkis terve müügivõrk, mis lõpuks koguni Vladivostokina välja ulatus. Tootmine aina paisus, nii et Kamee tõusis 1998. aastaks üheks suuremaks pehme mööbli tootjaks Eestis (ka tänane liider Neiser jäi Kameele siis alla). Kuni saabus Vene kriis, mis Kaarma firmal jalad alt lõi.

Võlg võla otsa kuni pankrotini välja

Kriisist alates algas lõputu kombineerimine, mis, nagu mitmed temaga kokku puutunud inimesed usuvad, lõppes sel esmaspäeval traagilise finaaliga. Üksteise järel vajusid võlarappa sellised firmad nagu Kamee, Kamee KP, Kamee Köök, Kamee Mööbel, Punavari, Pilverünk. Ei aidanud ka Vene suhete spetsialistina tuntud Krediidipanga tulek investorite ringi. Ning kõike seda kroonis Kamee Mööbli omanikfirma, ASi Punavari pankrot, mis 2000. aastal välja kuulutati. Esitatud nõuete kogusumma küündis üle 34 miljoni krooni.

Mööblitootmine läks ime läbi uuele ringile

“Kui suurima võlausaldaja Optiva Panga (tänase Sampo — toim) pandiga tagatud nõue välja arvata, siis jäid kõik teised oma rahast ilma. Kaasa arvatud maksuamet,” meenutab Punavarju pankrotihaldur Peeter Sepper. “Mingi ime läbi saavutas aga Kaarma kokkuleppe pangaga ning Kamee ja Punavarju käsutuses olnud tootmine läks uuele ringile. Kriminaalasja sellepärast ei tulnudki, et pangaga kokkuleppele jõuti. Ja ega pankrotiprotsessi käigus ka midagi kriminaalset ei ilmnenud. Segadus oli küll suur. Näiteks üks aktsionäridest kadus suure mööblikoormaga Venemaale ja sinna ta kadunuks jäigi. Teine kihutas Porshega mööda linna ringi.”

Sepper viitab siin korra juba mainitud Nikorale, kellel oli elav huvi autode ja nende taastamise vastu. Kas tema toonane 7aastane Porsche oli vanast peast üles vuntsitud. Ning mõned korrad osales Nikora isegi kohalikel võistlustel jäärajasõidus.

Uute firmade majandustulemused edukad

Kokkulepe Optiva Pangaga tähendas Kaarma jaoks seda, et ta ostis riiulilt riburada pidi kaks uut firmat — Fratel Trade’i ja Twintseti -, mis tegelevad pehme mööbli tootmise ning müügiga tänase päevani. Ja majandustulemused kinnitavad, et edukalt. Kumbki ettevõte pakub tööd sajakonnale inimesele ning ka mõlema müügitulu kõigub 100 miljoni krooni kandis. Kõnealuste ettevõtete omanikering oli aga algusest peale võrreldes varasemaga sootuks teistsugune: nüüd olid seal osanikena kirjas üksnes offshore-piirkondades registreeritud firmad. Kaasa arvatud Kaarma enda osalus. Muide, Kaarma oli üks neid, kes figureeris ka advokaat Raivo Karu omaaegses kurikuulsas offshore-klientide nimekirjas. Ilmselt püüdis ta sel teel eemale peletada Punavarju võlataaka.

Kaarma otsustas Venemaale selja keerata

Otsustavaid muutusi peitusemängus offshore’idega asus Kaarma ellu viima läinud aasta suvel lõpul. Ajendiks ilmselt asjaolu, et tema mööblifirmade põhiturgudeks olid juba pikemat aega Venemaa asemele kerkinud Skandinaaviamaad ning vähesel määral muudki euroriigid. Pealegi oli norralastest ja soomlastest saanud tema otsesed äripartnerid ehk kaasosanikud nii mõneski firmas. Nii Kaarma otsustaski Venemaale selja keerata, sest otsene vajadus oma sealseid partnereid edaspidigi toita oli ju ära langenud. Offshore’idest omanike asemele tekkisid legaalsed Eesti firmad, kus osanikeks Kaarma ise oma firmade kaudu või siis tema põhjapartnerid. Näiteks on Twintseti 2005. aasta majandusaruande lõpus kirjas ka summad, mille eest Kaarmale kuuluv Abeliks OÜ offshore’idelt nende osaluse üles ostis. Selleks kulus ei rohkem ega vähem kui 5,6 miljonit krooni, kusjuures ettevõtte varade maht ulatus ostuperioodil 50 miljoni kroonini. Pealegi oli Twintseti aasta müügitulu vahepeal isegi 200 miljoni krooni juures ära käinud. Ka Fartel Trade’i müügisumma polnud kuigi kõrge, jäädes alla 10 miljoni krooni. Ning kui tõepoolest oli esmaspäevase traagilise sündmuse taga mängus palgamõrtsuka saatuslik käsi, siis tuleks ehk selle põhjusi otsida just nendest tehingutest.

Uus kodu oli mõeldud Kadriorgu Muide, paarismaja see pool, kus Kaarmate perekond elas ja elab, ei kuulu sugugi mitte neile endile, vaid Andruse Soome äripartneriga seotud firmale Tuomi-Team Oy. Võib-olla peitus sellegi põhjus soovis varjata oma jõukust Venemaa-partnerite eest. Alles sel suvel, kui läinud aasta ostu-müügitehingutest oli piisavalt palju aega möödas, soetas Andrus koos abikaasaga päris oma kinnisvara — korteri Kadrioru pargi lähedal Liivaoja elamurajoonis.

Tuttavad: Andrus oli tagasihoidlik erudiit

Andrus Kaarma nimi oli ajakirjanduse veergudele siiani vaid harvadel juhtudel sattunud. Sedagi peamiselt üksikute lausetena tema mööblifirmade positiivsete tulemuste taustal. Mehe traagiline surm võttis tema tuttavailt ja ka konkurentidelt soovi midagi oma nime all Kaarma kohta öelda. Standardi juht ja suuromanik Enn Veskimägi tunnistab ausalt, et tema pole Kaarmaga kokku puutunud ega oska tema nime ja nägu kokkugi viia. Kaarma suurim konkurent pehme mööbli tootmise vallas, Neiseri soomlasest omanik Jori Ala-Jyrä lausus Äripäevale, et ta küll teadis Kaarmat, kuid ei soovi temast rääkida. Ning pani seejärel toru ära. Kaarma siinse suurima äripartneri Gennadi Demahhini mobiil on juba mitmendat päeva välja lülitatud.

Üks nimetuks eelistada soovinud Kaarma ammu äripartner ja sõber iseloomustas teda kui “erudeeritud poissi”. “Andrus teadis üksjagu paljudest asjadest. Kahjuks ei sattunud ta alati õigesse ärikeskkonda,” lisas ta.

Teine äripartner, kes ka anonüümsust eelistas, kinnitas samuti, et Andrus oli erudeeritud. “Teda võis tihti kohata botaanikaaias, tal oli mingi eriline huvi sealsete taimede vastu,” lausus Äripäeva allikas. “Oma iseloomult oli ta pigem tagasihoidlik. Ma ei mäleta, et ta oleks kunagi soovinud väliselt hiilata. Pigem huvitas teda äri äri pärast ehk mänguilu. See, et ta just Venemaaga alguses ärisuhted lõi, oli pigem paratamatus. Eesti on sedavõrd väike, et siin pole suurt valikut, kellega teha äri. Olgu siis tegevussuunaks Soome, Ukraina, Venemaa või Rootsi. Olukorrad muutuvad ja turud muutuvad. Usun, et Andrus reageeris nendele muudatustele operatiivselt.”

Andrus Kaarmast jäi maha algkoolis õppiv poeg Harry. Abikaasa Külli tegutseb samal alal mis Andruski — ta on Zip Mööbli ostujuht ning Ülemiste müügisalongi juhataja.

Andrus Kaarma pärand — äriosalused mööblifirmades

Fratel Trade OÜ
• Kaarma kontrolli all oli OÜ Sun Group kaudu 33,3% ja kaudselt ASi Cicada kaudu 20,6%. Põhipartneriks Rootsi kodakondsetele kuuluv OÜ Beecher. Tartus tegutsev pehmet mööblit tootev firma. Annab tööd ligi 100 inimesele. Viimaste aastate müügitulu on kõikunud 87-90 mln kr vahel. Eelmise aasta puhaskasum 0,1 mln kr oli 2004. aasta 2,5 mln kr võrreldes tagasihoidlik. Osaliselt oli see tingitud luhtunud kavatusest rajada Saha-Loole eksperimentaaltsehh. Lõviosa toodangust läheb euroliidu riikidesse, peamiselt Soome ja Rootsi.

Balti Mööbel Grupp AS (kaubamärk Zip Mööbel)

• Kaarma kontrolli all oli OÜ Fratel Trade kaudu 20%. Põhipartnerid Gennadi Demahhin (35%) ja Taras Iltšišin (40%). Viimastel aastatel kiiresti arenenud — käive enam kui viiekordistunud. Kauplused tegutsevad Zip Mööbli kaubamärgi all. Suurim müügisaal asub Tallinnas Ülemiste keskuses. Enamikus müügikohtades pakub köögimööblit osaühing Hanspert, mis tegutseb Kaarma äripartneri Gennadi Demahhini kontrolli all.

Abeliks OÜ
• Kaarma kontrolli all oli 100%. Läinud suvel soetatud firma, kuhu Andrus Kaarma kandis üle mitmed oma senised osalused, mis olid seni peidetud offshore-firmade taha.

Twintset OÜ
• Kaarma kontrollis kuni 2006 juunini 100% OÜ Abeliks kaudu, alates 1. juulist OÜ Sun Group kaudu 51%. Pehme mööbli valmistamisele keskendunud ettevõte, kus on palgal üle 90 töötaja. 2005. aasta müügitulu ulatus 120 mln kroonini. Üle poole toodangust müüakse Eestist, ülejäänud valdavalt Skandinaaviamaadesse. Kuni 2005. aasta suveni olid omanikeks vormistatud offshore-firmad, kes müüsid aktsiapaki Kaarma Eesti-firmale Abeliks nimiväärtuse ehk 5,6 miljoni kr eest, kusjuures varade maht ulatus sel ajal 50 mln kr kanti. Kaarma omaaegse firma Kamee kaubamärgi omanik.

Mööblitsirkus OÜ
• Kaarma kontrolli oli otseselt 16,7% ja OÜ Twintset kaudu 66,7%. 2003. aasta lõpus asutatud väikefirma, mille põhitegevuseks on valdavalt Kaarmaga seotud tootmisettevõtetes kergelt viga saanud pehme mööbli müük. Samas hangitakse analoogset toodangut ka Soomest ja Lätist.

Sofine AS
• Kaarma kontrolli all oli kaudselt ASi Cicada kaudu 34%. Harjumaal Kosel asuva mööblitsehhi omanik. On viimastel aastatel üksnes kahjumit tootnud. Kuni 2004. aasta lõpuni soomlaste (Finnafine Oy) käes olnud amortiseerunud tootmise renoveerimine oli kavandatud käesolevasse aastasse. Põhitoodanguks on kavandatud taas pehme mööbel. Ettevõtte negatiivne omakapital viidi tänavu suvel plussi täiendava sissemaksega.

Roy Group OÜ
• Kaarma kontrolli oli OÜ Abeliks kaudu 66% ja kaudselt offshore-firma Gemini Specialities LLC kaudu 34%. Tegutses kuni 2004. aastani valdavalt mööbli jae- ja hulgimüügi ettevõttena. Läinud sügisel alustas pehme mööbli tootmist, kuid seda vaid kuni tänavu kevadeni. Selleks vajalikke ruume renditi Kaarma äripartnerile Gennadi Demahhinile kuuluvalt kinnisvarafirmalt Demax Group OÜ.

Roy Trade OÜ
• Kaarma kontrollis OÜ Abeliks kaudu 66% ja kaudselt offshore-firma Gemini Specialities LLC kaudu 34%. Hankis ja ladustas tekstiilimaterjale, mida kasutatakse Twintseti ja Fratel Trade’i tootmises. Tegeles ka ise vähesel määral toomisega, valmistades mööbli õmbluskotte, mis andis üle poole müügitulust. Viimaste aastate käive on kõikunud 50-60 mln kr kandis. 2004. aasta sügisel lõpetas nii hanke- kui ka tootmistegevuse.

Vaibazip OÜ
• Kaarma kontrolli all oli 30%. 2004. aastal loodud ettevõte tegeleb vaipade jaemüügiga Zip Mööbli kauplustes, valdavalt Ülemiste keskuse müügisaalis.

Cordex Trade
• Andrus Kaarma abikaasa Külli Kaarma kontrolli all on 50%. Müügifirma, mille tegevus oli vähemasti eelmise aasta suveni pea olematu.

Rosetta Grupp OÜ
• Kaarma kontrolli all oli kaudselt OÜ Twintset kaudu kuni 2006. juulini 50%, 1. juulist aga 25,5%. 2005. aasta lõpul loodud firma, mille põhitegevusalaks on, nagu Kaarma ettevõtete puhul ikka, märgitud mööbli tootmine, ost ja müük.

Starmagic OÜ
• Kaarma kaudse kontrolli all oli enamusosalus osaühingute Fratel Trade ja Twintset ning ASi Cicada kaudu. 2005. aasta sügise hakul loodud firma, mille tegevusalaks mööbli tootmine ja müük.

Sun Group OÜ
• Kaarma juhitud ja tema kontroll all tegutsenud valdusfirma, mis ise majandustegevust ei arenda. Omanikuks on vormistatud USAs Delaware’i osariigi maksuparadiidis registreeritud Gemini Specialities LLC.

Cicada AS
• 34% ulatuses Sun Groupile kuuluv valdusfirma, mis 2005. aastal arendas ka ise müügitegevust (käive küündis üle 26 mln kr). Lõviosa mööblist realiseeriti Rootsis, kust pärinevad ka Kaarma kaasaktsionärid. Läinud aastal oli Cicada palgal 37 töötajat. Investeeris 2005. aastal omandatud ettevõtetesse üle 7 miljonit kr, mis saadi pankadelt, sealhulgas KredExi tagatisel.