Ainus minister, kelle lennud on eranditult äriklassis, on kaitseminister Jaak Aaviksoo. Aaviksoo on mullu oktoobrist kuni tänavu aprillini välislähetustel käinud kümnel korral.

Näiteks mullu novembris Serbiasse visiidile läinud Aaviksoo lennupiletid maksid kokku 41 000 krooni, sama kuu lõpus aga Ameerika Ühendriikide lähetuse lennupiletid ligi 64 000 krooni.

Ministeeriumist öeldi, et reeglina soetatakse alati soodsamad ehk turistiklassi lennupiletid, kuid Ameerika Ühendriikidesse lennates eelistatakse mugavuse ja paindlikkuse tõttu siiski äriklassi. Samuti on üheks põhjuseks ministri korvpalluri kasv.

“Tõepoolest, ka see on üheks põhjuseks, sest pikkadel lendudel on tal tõesti ebamugav,” kostis ministeeriumi pressiesindaja.

“Olenevalt visiidi programmist on põhjendatud äriklassi piletite ostmine, tänu sellele on võimalik efektiivsemalt kasutada nendele visiitidele kuluvat aega ja vältida täiendavaid ööbimisi ja ajakadu kohapeal,” öeldi ministeeriumist.

Rahandusministeerium arvestust ei pea

Rahandusministeeriumis on mullu oktoobrist tänavu aprillini lähetuste sõidukuludeks kulunud ligi 670 000 krooni ja majutusele 206 000 krooni. See on ka ainus ministeerium, kust öeldi, et nemad ei pea arvestust, kas ametnikud lendavad turisti- või äriklassis.

Kõige enam on rahandusministeeriumist välislähetusi ministri nõuniku kt-l Märt Kivisel. Seitsme kuu jooksul on ta lähetustel käinud 14 korda.

“Kui on valida, lendan alati turistiklassis. Kuid osalen Euroopa majandus- ja rahanduskomitees ning sageli selguvad meie nõupidamises kolm päeva varem. Sealt tuleb ka pileti kallis hind,” selgitas Kivine ja lisas, et osa sõitude kulud katab ka Euroopa Liit.

Kas Euroopa Liit maksab kinni kui tahes kalli äriklassi pileti?

“Nad eeldavad, et liikmesriigid käituvad selles osas mõistlikult ja me käitume mõistlikult,” vastas Kivine. Kas 25 000kroonine lennupileti hind Brüsselisse on mõistlik? “Mina pole pädev sellele vastama, sest ei tegele piletite ostuga. Kui ministri lähetusel need piletid nii palju maksid, siis maksid.”

Nädalane vananemisuuring Hispaanias

Rahvastikuminister Urve Palo kontorist oli kalleim välislähetus nõunikel Kristina Tähel ja Liina Pärtelil. Nemad käisid novembris viiepäevasel lähetusel Hispaanias Leonis. Lennupiletid ja majutus läksid kokku maksma 32 000 krooni.

Pärtel ütles, et tegu oli ÜRO organiseeritud üritusega rahvastiku vananemise teemal ja nemad lendasid päikeserannikule turistiklassis.

“Saime kinnitust, et rahvastiku vananemise trend on kogu Euroopas ja muu hulgas ka Eestis. See on väljakutse, kuid võib mingil hetkel osutuda probleemiks — meil pole töökäsi, et vananevat ühiskonda üleval hoida,” selgitas ta konverentsil räägitut.

Kõige hoolikamalt ja kokkuhoidlikumalt on välislähetuste lennupiletitesse suhtunud haridus- ja teadusministeerium ning põllumajandusministeerium. Enamik nende lennupileteid erinevatesse Euroopa linnadesse jääb alla 10 000 krooni.

Kõige rohkem on raha kulunud nii lennureiside kui ka majutuse peale välisministeeriumi ametnikel. Mullu oktoobrist aprillini on 26 välisministeeriumi ametnikku ja minister käinud välislähetuses ligi 200 korral, millele on kulunud 2 miljonit krooni, sellest 1,5 miljonit krooni ainult lennupiletitele.

Reisifirma Estravel: mugavus maksab

Reisifirma Estravel asepresident Mauri Saarend ei avalda firma kliente, kes töötavad riigisektoris, kuid toob rida põhjusi, millest pileti hind sõltub. Välja koorub, et eelkõige tuleb maksta mugavuse ja paindlikkuse eest.

ülevaade
Rahandusministri alluvad kuludelt kolmandad, välislähetuste kulud lennupiletitele oktoober 2007-aprill 2008, kroonides
välisministeerium 1,52 mln
kaitseministeerium ca 1 mln
rahandusministeerium ca 670 000
majandusministeerium 640 000
sotsiaalministeerium 597 716
põllumajandusministeerium 545 000
haridus- ja teadusministeerium 527 657
keskkonnaministeerium 313 795
kultuuriministeerium 241 478
justiitsministeerium 156 318
siseministeerium 97 657
rahvastikuministri büroo 36 815
keskkonna-, kultuuri- ning siseminis-teeriumil ja rahvastikuministri bürool pole sisse arvestatud ELi kinni makstud sõidukulusid, sotsiaalministeeriumil on summa koos majutusega

tasub teada

- Broneeringu tegemise ja pileti väljaostmise aeg. Mida varem osta, seda soodsam.
- Kohalolekuaeg sihtkohas. Osa lennufirmasid võib madalama hinna puhul nõuda laupäeva ja pühapäeva vahelise öö veetmist sihtpunktis.
- Pileti muutmis- ja tühistamistingimused. Odavaid pileteid ei ole tavaliselt võimalik tagastada ega lendude kuupäevi muuta.
- Kasutatavad lennufirmad, marsruut, võimalus teha lisapeatusi. Mida sujuvamaid ühendusi pakutakse, seda kõrgem võib olla hind.
- Äriklass vs turistiklass. On väga paindlike tingimustega ja hea kohtade saadavusega turistiklassi hindu, mis võivad olla oluliselt kallimad kitsendustega äriklassi soodushindadest. Näiteks New Yorgi kitsendusteta normaalhind turistiklassis võib olla üle 65 000 krooni, samas võib leida ka äriklassi pileteid alla 25 000 krooniga, pluss lennujaamamaksud.