Tallinnas Lai tänav 26 elab endine linnavolikogu ja Riigikogu liige, psühhiaater Arvo Haug. Keskerakonda kuuluva Haugi käes on kirjade järgi ligi 200 ruutmeetrit pinda. Kui arvestada, et Laial tänaval jäävad üürikorterite turuhinnad keskmiselt 15 000-20 000 krooni piiresse ruutmeetri eest, on Tallinn eesotsas toonase kesklinna vanema Jüri Otiga teinud Haugiga imelepingu.

Rendileping kestab peaaegu sajandi lõpuni

Haugiga sõlmitud leping kehtib aastani 2093. Üürihind 117 ruutmeetri eest on 10 krooni, 63 ruutmeetri eest 39 ja 13 ruutmeetri eest 5 krooni. Iga kolme aasta tagant vaadatakse üürimäär üle ja tõstetakse seda vastavalt tarbijahinna indeksile, tavaliselt umbes krooni võrra.

Lepingu järgi pidi Haug esimese kolme aastaga investeerima majja 1,6-2,1 mln krooni.

Haug ise ütleb, et tegemist on nn hooldusrendilepinguga, mis sõlmiti temaga 1994. aastal. “Rentisin linnalt ühe müüri, kus polnud vaheseinu, aknaid, katust, treppe. Kõik tuli ise taastada,” ütleb ta. “Mitte keegi ei tahtnud seda maja!” Haugi sõnul oli toona rendilepingute ümber palju asjatut kära, mida nimetab psühhiaatrikeeli “luuluks”.

Parema pakkumise tegijad ruume ei saanud

Tegelikult polnud Haug toona ainus, kes Laia tänava tulekahjus kannata saanud maja tahtis. Konkursil osales veel kaks parema pakkumise teinud firmat, kuid millegipärast valiti kõige väiksemat rendihinda pakkunud Haug.

Ehkki kunagi tahtis Haug anda ruumid apteegile, tegutseb tema maja esimesel korrusel praegu suveniiripood.

Kas ülejäänud pinnal elab Haug ise või üürib sedagi välja?

“Tavaliselt on rendisuhted saladus, kuid ma elasin ja elan nüüdki seal. Aga see maja oli minu äri esimene viga. Olin aastaid sellega hädas,” lisas ta.

Rentnik: kasiino lihtsalt sobib vanalinna!

Viru tänav 18 maja rendileping firmaga Taakes kestab aastani 2055. Firma maksab linnale renti 16 krooni ruutmeetrilt.

Rendilepingul seisab toonase kesklinna vanema asetäitja Toivo Susi ja Taakese juhatuse esimehe Ülo Pärnitsa allkiri. Pärnits kuulus siis Koonderakonda, oli linnavolikogu ja revisjonikomisjoni liige.

ASi Taakes juhatuse esimees Imant Soms ütles, et 1995. aastal olid sellised lepingud laialt levinud. Kuidas maksab firma ruutmeetri eest linnale renti 16 krooni?

Omanik õigustab renti investeeringuga

“Peabki olema, sest oleme 16 miljonit majja pannud. Majast polnud järel muud kui müürid ning see tuli rentnikul korda teha,” selgitab Soms. Praegu tegutseb majas kaks kasiinot.

“Et seal kasiino on, see on nii välja kujunenud. Kasiino sobib sinna!” lisas Soms.

Tallinna kesklinna vanema asetäitja Jüri Lump ütles, et pikaajalised hooldusrendilepingud sõlmis 50-99 aastaks konkursi alusel kunagine linnavara amet.

“Tingimus polnud linnale tulev tulu, vaid see, et kasutuselevõtja peab maja taastama. Linn taastamisele kulunud summasid ei kompenseeri. Seetõttu on ka üüritariifid madalad,” selgitas ta.

Endise kesklinna vanema Siim-Valmar Kiisleri sõnul olid lepingud koostatud nii, et linna hammas naljalt neile peale ei hakka. “Lepingute nõrgim koht oli, et polnud määratud tähtaega, millal hoone tuleb korda teh,” ütles ta. Kiisleri sõnul tegid mõned rentnikud majad korda, kuid see ei õigusta tema sõnul aastateks määratud madalat rendihinda.

Creo Kinnisvaral koguni neli head lepingut

Raekoja plats 11, kus asuvad küüslaugurestoran Balthasar ja Raeapteek on antud aastani 2057 üürile Apotheka Magistratusele, kes tasub ruutmeetri eest 15 krooni.

Firma omanike seas on Creo Kinnisvara, mille taga on teiste seas Restori juht Arsi Kook ja NCC Ehituse juht Toomas Aak. Kumbagi polnud eile võimalik telefonitsi tabada.

Creo Kinnisvara oli väljavalitu, kes sõlmis linnaga veel kolm rendilepingut. Raekoja plats 5/Voorimehe 1, kus allkorrusel tegutsevad antiigipood ja ilusalong, ning Vana-Viru 3. Esimene on firma käes aastani 2055, teine aastani 2092. Raekoja plats 5 üürimäär on praegu 100 krooni ruutmeeter, Vana-Viru 3 aga 120 krooni.

Vana-Viru 3 majast on linnavalitsus tahtnud lahti saada. Keskerakondlik linnavalitsus eesotsas Edgar Savisaarega paiskas maja 2004. aastal 10,3 miljoni krooni eest müüki, kuid ostjat ei leidunud. Hiljuti tahtis linn ASile Restor pakkuda Vana-Viru 3 maja vahetuskaubana selle eest, et firma loobub linnamüüri äärde ehitamisest. Kinnistusregistri andmetel on maja siiani linna oma.

Kolmas maja Pikk tn 11/Lai 10 müüdi 24,6 miljoni krooniga 2004. aastal firmale Meridiaane, mille omanik on Viktor Levada firma Levadia Group. Aastal 2006 on maja omanikuks saanud Roncor Investments, mille taga on Janno Rokk ja Hollandisse registreeritud Baltic Investments Holdings.

NÄITEID TASKUKOHASE HINNAGA LEPINGUTEST

* Rataskaevu 2
- Rendile antud ASile Altenberg Reval aastani 2055. Üürimäärad on 30 ja 90 krooni ruutmeeter. Majas on Belgia saatkond, Vivian Vau kingasalong ja apteek.

* Meistrite Hoov, Vene tänav
-MTÜ Meistrite Hoov Vene tänaval maksab ruutmeetri eest 17,6 krooni, mis kasvab vastavalt tarbijahinna indeksile. Leping aastani 2059.

* J. Poska tn 15 Antud tasuta aastani 2024 Vanurite Eneseabi- ja Nõustamisühingule. Mittetulundusühingu eestvedajad on Heino ja Margit Hankewitz.

* Lai tn 33
-OÜ Grenader Grupp, 25 kr/m2

* Pikk tn 45
-OÜ Bonaparte, 35 kr/m2

* Lai tn 34
-Karelli fond, 7 kr/m2