Kindlasti on nii mõnigi enne uskumatult suure taksoarve saamist sõidu ajal märganud, kuidas sohver pöidlaga justkui muusika taktis vastu käigukangi otsa patsutab või kuidas taksojuhi vaba käsi korraks taskusse või mõnda sahtlisse libiseb. Tavaliselt ei oska aga keegi midagi kahtlustada ning ohates makstakse arve ära.

Tegelikult ei pruugi taksojuht üldse muusika taktis lustida, vaid lisab pöidlaga käigukangi katte alla peidetud seadmega 50 sendi kaupa raha arvele otsa või teeb sama taskus asuva puldiga, teenides nii tuhandeid lisakroone.

Vahele on jäänud tuntud firmade masinad

Täpselt selliseid juhtumeid on viimase kolme kuu jooksul avastanud politseiameti ning pealinna transpordiameti töötajad. Ja tegemist pole olnud nurgataguste taksodega, vaid viimased kolm seadet leiti transpordiameti linnatranspordi osakonna juhataja Tiia-Liis Jürgensoni sõnul just tuntud firmade Tulika Takso, Linnatakso ning Tallinna Taksopargi taksodest.

“Kurb tõsiasi on see, et ühte taksot kasutab mitu juhti. Need taksod on ööpäev läbi sõidus ja osutavad teenust,” räägib naine, kelle sõnul korraldatakse reide seadmete avastamiseks kaks-kolm korda nädalas päevasel ajal.

Seadmete leidmise puhul ei saa aga karistada firmad, vaid taksojuhid, kes töötavad FIEna ning kannavad seetõttu ise vastutust.

Taksofirma otsest vastutust ei kanna

“Põhiline vastutus on taksojuhil endal, eks firma peab ka mingit vastutust kandma,” rääkis OÜ Linnatakso juht ja omanik Jaan Härms, kes polnud teadlik, et üks tema alluvatest vahele jäi.

Küsimusele, et kui taksojuhil võetakse pettuse puhul vedamise luba ära, siis kuidas firma vastutust kannab, lausus Härms: “Noh, konkreetselt ei kannagi vastutust, aga selliseid asju me heaks ei kiida.” Ning mis tehakse seadet kasutanud taksojuhiga? “See oleneb konkreetsest juhtumist ja juhist.”

Tulika Takso juht Anne Rebane ütles, et juhul kui mõnelt nende taksojuhilt seade leitakse, lõpetatakse selle inimesega frantsiisileping. Rebane lisas, et, et firma kontrollib ise ka oma taksojuhte.

Taust

• Kordistaja ei lisa vaid raha arvele, vaid lisab ka kilomeetreid juurde. Seega on soovitatav pärast sõitu kindlasti arve küsida ning selle pealt järele vaadata, kas läbitud on loogiline 5 kilomeetrit või 15.