Tööotsijale ja tööandjale

Tööandja brändingu agentuuri Instar EBC ja CV-Online Estonia koostööuuringust selgus, et 73% vastajatest töötas uue tööotsingu hetkel. Kandideerimisprotsessini jõudis nendest ainult 15%. Faktoreid, miks inimesed ei astu otsustavat sammu, on kindlasti rohkem kui üks. Üheks takistuseks võib pidada kasvavat vanusenumbrit, mis võib tekitada hirmu, nähes paljude ettevõtete orienteeritust noorte spetsialistide värbamisele. Tööle asumiseks on nõutud töökogemus, ent pikk töökogemus annab tööandjale märguande ka kandideerija kõrgemast vanusenumbrist. Seetõttu langeb valik tihtipeale ikkagi nooremapoolsetele, kel kogemust puudu. Teisalt ei ole tööpakkumiste kuulutuste sisu see, mis potentsiaalsele kandideerijale piiri seavad, vaid tihtipeale piiravad meid enese mõtted. Sellest tulenevalt ei ole hirm vanusenumbri ees ainult kandideerijal, vaid ka tööandjal.

Ainult 15% koguni 73%-st tööd otsinud inimestest astus sammu ja reaalselt kandideeris pärast tööotsingu protsessi.

Öeldakse, et vanus ei ole puue. Vahel võib 20-aastane noor kogeda väsimust, elutüdimust, mille kõrval vanem inimene kogeb elurõõmu, ambitsiooni ja motivatsiooni, mis võikski ka tööandjale kõige olulisem olla – et töö saaks tehtud õige inimese poolt.

Tööotsijale: millised on viis sammu, et vabaneda mõttelistest piiridest tööturule sisenemisel või uute väljakutsete vastu võtmisel?

Ettevõtluskõrgkooli Mainor lektor, raamatu “Vabaduse hirmutav võimalus” autor, ettevõtja ja neli aastat inspiratsiooniblogi pidanud Elari Tamm jagas mõtteid CV-Online’i 15. juuni #töövahetusraadio saates.

  • Tee alustav samm – motivatsioon kasvab tegutsedes. Keegi ei alusta midagi täiuslikult, seega kõige olulisem on julgus astuda samm mugavustsoonist väljapoole.
  • Mõista, et me kõik oleme inimesed. Ebaõnnestumine on inimlik ja tõenäoliselt ei suuda me ükski ennast kunagi eksimustest lõplikult päästa – seda ei olegi vaja teha, vaid eksimused tuleb omaks võtta.
  • Alusta sellega, mis on Sinule tähtis. Sea prioriteete, tööta nende eesmärkide nimel, mis on sulle tõeliselt olulised ja panusta energiat just sinna. Tee seda, mille järele Sa põled – tegevusala, milleks oled loodud.
  • Vaata oma tegevuste tagatuppa. Analüüsi enda praeguseid tegemisi, harjumusi. Vajadusel korrigeeri seda mustrit, mida iseendale räägid.
  • Lõpeta enda võrdlemine teistega. Näe pikka perspektiivi ja proovi ennast paigutada õpipoisi kingadesse ka vanemas eas. Kõigil on võimalik ennast arendada. Seejuures on oluline meeles pidada, et igal amatööril on seljataga palju libastumisi, eksimusi, millele järgnevad tõusuteed.

Tööandjale: millised on viis sammu, et vabaneda mõttelistest piiridest vanusest lähtuvalt värvates?

Küsisime Eesti Avatud Ühiskonna Instituudi esinaiselt Iris Pettailt, mida peab tema tööandja viiesammuliseks teekonnaks.

  • Teadvustage endale, et aeg on küps ka vanemate inimeste (50+, 60+, 70+) värbamiseks. Vanemaealiste värbamist ei maksa karta – varem või hiljem tulevad nad tööturule. Seda seetõttu, et 2040. aastaks on Eestis, aga ka mujal Euroopas peaaegu pool kogu rahvastikust ja ka pool tööealistest üle 50-aastased. Seega, mida varem alustate, seda parem.
  • Tõmmakem kriips eelarvamustele ja stereotüüpidele. Kui Teie ettevõttes suhtutakse eri vanuses inimestesse erinevalt, võib see lõppkokkuvõttes saada Teie ettevõttele saatuslikuks.
  • Õppige väärtustama vanemaealist tööjõudu. Teadke, kuidas vanemaealisi oma ettevõtte jaoks kõige paremal viisil rakendada. Küps iga ei tähenda vanadusnõtrust. See on pigem vanus, mil on piisavalt elutarkust ja kogemust, kuid ollakse veel täies elujõus ning enamasti ka oma teadmiste ja oskuste tipus.
  • Mõelge läbi, kas teie ettevõte on piisavalt atraktiivne, sõbralik ja usaldusväärne vanemaealistele. Mida peaksite rohkem rõhutama ja esile tooma, et tuua enda ettevõttesse potentsiaalikaid vanemaealisi?
  • Nähke vanemaealistes uut võimalust oma ettevõtte jaoks. Olge loomingulised ja ärge unustage pakkuda vanemaealistele ka enesetäiendamise, arengu- ja karjäärivõimalusi.
Jaga
Kommentaarid