ABB sai oma ajaloo suurima lepingu 700 miljoni dollari väärtuses

 (4)
An aerial view of the offshore energy park Alpha Ventus in the North Sea, about 45 kilometres (27 miles) north of the island of Borkum, April 27, 2010. The Alpha Ventus wind farm with 12 5-Megawatt-class wind energy mills, starts its production on Tuesday
Reuters/Scanpix

Energeetika- ja automaatikatehnoloogia kontsern ABB Group sai Saksamaa ülekandevõrguoperaatorilt Transpower oma ajaloo suurima lepingu, mille väärtus on umbes 700 miljonit dollarit. Lepingu kohaselt rajab ABB 800-megavatise (MW) elektriliini, mis ühendab kolm Põhjameres paiknevat DolWin1 klastri avamere tuuleparki Mandri-Saksa elektrivõrguga.

ABB uuendusliku ja keskkonnasõbraliku HVDC Light (kõrgepinge alalisvoolu) tehnoloogia abil, mis võimaldab edastada elektrienergiat alates 400 megavatist, ühendatakse mandriga Borkum West II tuulepark ja veel kaks läheduses paiknema hakkavat tuuleparki. Tuulepargid ühendatakse merel asuva HVDC konverterjaamaga, mis edastab elektrienergiat mandril paiknevasse Dörpeni HVDC jaama. Saksamaa rannikuni jõuab elekter mööda 165 km vee ja maa all paiknevaid kaableid. Dörpeni konverterjaamast suunatakse elekter omakorda mandri vahelduvvooluvõrku.

Tegemist on suurima elektriülekandesüsteemi rajamisega ABB ajaloos. Saavutatav 320-kilovoldine pinge on ühtlasi kõrgeim, mida HVDC kaabli puhul kunagi kasutatud.

ABB vastutab kogu süsteemi inseneritöö, sealhulgas projekteerimise, tarnete ja paigalduse eest avamere platvormile, merel ja mandril asuvate konverterjaamade ehitamise eest ning samuti merele ja maale paigaldatavate kaablisüsteemide eest.

"Avamere tuuleenergiast on saamas peamine taastuvenergiaallikas, mis annab olulise panuse energiatootmise keskkonnamõjude vähendamiseks," ütles ABB elektrivõrkude ja –süsteemide divisjoni juht Peter Leupp. "ABB ülekandetehnoloogiad võimaldavad kasutada taastuvaid energiaallikaid efektiivselt ning tagada võrgu töökindluse ja stabiilsuse."

HVDC Light ülekandesüsteemides on ühendatud mitmed keskkonnasõbralikud komponendid, nagu näiteks neutraalsed elektromagnetväljad, õlivabad kaablid ja kompaktsed konverterjaamad. HVDC Light on ideaalne lahendus avamere tuuleparkide ühendamiseks mandril asuvate võrkudega pikkade vahemaade tagant minimaalsete elektrikadudega.

2013. aastaks valmiv ülekandevõrgu rajamisega vähendatakse süsinikdioksiidiheitmeid umbes kolme miljoni tonni võrra aastas, asendades fossiilkütuse tuuleenergial põhineva energia tootmisega. Saksamaa kogu energiatootmisest tuleb tuuleenergia arvelt umbes kaheksa protsenti, mida loodetakse kahekordistada 2020. aastaks.

Tegemist on teise HVDC Light avamere tuuleenergia kaabelliiniga, mille ABB on rajanud Saksamaal – esimene oli BorWin1, kaugeim avamere tuulepark maailmas.

EE konverents
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare