Autoriõigusi, kaubamärke ning patente saab registreerida nii riigisiseselt, kui ka ülemaailmselt ning see annab registreeritud autorile ainuõigused oma loomingut igal moel ise kasutada ning lubada ja keelata oma loomingu samaviisilist kasutamist teiste isikute poolt. Teisisõnu, keegi teine ilma Sinu loata Sinu loomingu pealt raha teenida ei tohi!

Küll aga muutub õiguslik olukord kui autor soovib oma loomingut anda kellegi kasutusse, olenemata kasutaja geograafilisest asukohast.

Olukorrad, kus autor sõlmib oma loomingu kasutusse andmiseks (ning vastava tulu saamiseks) näiteks edasimüügilepingu või turustuslepingu, tuleb aru saada ohtudest, mis sellega kaasnevad.

Teise inimese poolt kasutatav looming võib tekitada autorile ebakorrektse või lausa ebaseadusliku loomingu kasutamise puhul erinevaid tagajärgi, nagu võimalik varaline vastutus ebakvaliteetse kauba edasimüügi puhul, kaubamärgi kasutamine selleks mitte-ettenähtud toodetel või isegi kaubamärgi muutmine kasutaja poolt. Tulemused loomingu seaduslikule autorile võivad kujuneda äärmiselt keerukaks.

Mõningad negatiivsed näited elust enesest on:

  • varaline kahju, kui loomingu kasutaja on edasi müünud ebakvaliteetset kaupa või teenust.
  • mainekahju, kui loomingu kasutaja on oma töös seoses kauba või teenusega käitunud ebaeetiliselt või ebaviisakalt.
  • tegevuslitsentsi kaotamine teises riigis, kui loomingu kasutaja pole käitunud oma töös loominguga seaduste kohaselt.

Eelmainitud näidete vältimiseks tasub teha korrektne litsentsileping, mis kaitseb loomingut ning selle õigusjärgset omanikku.

Litsentsilepinguga saab määratleda ära kasutuse otstarbe, sihtturud ning eelkõige ka (miinimum) kvaliteedinõuded ning õigusliku vastutuse jaotuse. Samuti on oluline märkida, kas litsentsileping võimaldab loomingu kasutajal oma õigusi all-litsentsiga edasi anda kolmandatele osapooltele.

Vastavalt tuleks ka kohaldada litsentsitasu, mida kasutaja litsentsi omanikule maksab. Läbimõeldud litsentsileping on oluline kindlustus saavutamaks uusi eesmärke ettevõtluses.