Briti majandusleht: Ida-Euroopa riikide eurorahad vähenevad drastiliselt

 (9)
Poola valitsuse hinnangul suurendasid eurorahad aastatel 2004-2016 riigi sisemajanduse kogutoodangut 11%.
Poola valitsuse hinnangul suurendasid eurorahad aastatel 2004-2016 riigi sisemajanduse kogutoodangut 11%.Foto: Scanpix, AP

Brüsseli eelarveplaanide kohaselt väheneb Ida-Euroopa riikidele eurorahast jagatav summa alates 2021. aastast 1% võrra sisemajanduse kogutoodangust (SKT), kirjutab mainekas Briti majandusleht Financial Times.

Kärped võivad olla veelgi suuremad, kui Euroopa Komisjon suunab 1,25 triljoni euro mahus rahastuse Ida-Euroopalt lõunasse jäävate perifeeriariikide suunas.

Samas Ida-Euroopa riikide panused euroliidu eelarvesse suurenevad, peegeldades nii Euroopa Liidu eelarve kasvu, Suurbritannia lahkumist kui asjaolu, et endiste sotsialismileeri kuulunud riikide sissetulekud on lääneriikide omadele oluliselt lähemale jõudnud.

„Kesk-ja Ida-Euroopa riikide Euroopa struktuurifondidest saadav raha väheneb praegusest 1% võrra SKTst,“ kinnitas Capital Economicsi areneva Euroopa analüütik Liam Carson. Ainuüksi Poolale tähendaks see aastas enam kui 6 miljardi euro võrra vähem raha.

Seotud lood:

Bank of America Merrill Lynchi ökonomist Mai Doan tõdes, et eurorahade vähenemine mõjub kasvule kahtlematult halvasti.

Doan märkis, et Euroopa Komisjoni enda hinnangul suurendasid regionaalse ühtekuuluvuspoliitika rahad aastatel 2007-2013 Poola, Ungari, Tšehhi ja Slovakkia SKT-d 4-5%. Poola valitsus on hinnanud, et aastatel 2004-2016 suurendasid eurorahad riigi sisemajanduse kogutoodangut 11%. See tähendab, et rahade vähenemine läheb kalliks maksma.

Kuigi Euroopa Komisjoni eelmisel nädalal avaldatud eelarvekava kohaselt peaks vaesemate riikide rikkamatele lähemale jõudmise toetuseks mõeldud ühtekuuluvusfondi ning põllumajandustoetuste maht vähenema umbes 5%. Majandusleht märgib, et kuigi kärbe võib tunduda väike, on selle mõju riikidele, kes euroliiduga 2004-2007. aastal ühinesid ja on olnud toetusrahadest peamised kasusaajad, märkimisväärne.

Euroopa Liidu arvutused näitavad, et kui inflatsiooni arvestada, vähenevad ühtekuuluvusrahad uuel rahastusperioodil 11% ja põllumajandustoetused 17,7%.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare