Briti valitsuse plaan: ettevõtted peavad hakkama välistöötajate nimekirju esitama

 (46)
Briti valitsuse plaan: ettevõtted peavad hakkama välistöötajate nimekirju esitama
Amber RuddFoto: BEN STANSALL, AFP

Suurbritannia siseministri Amber Ruddi teisipäeval avaldatud ettepanekute järgi peaksid ettevõtted hakkama teatama, kui palju välismaalasi neil tööl on. Eesmärk on avaldada ettevõtetele survet enamate kohalike töötajate tööle võtmiseks, et „takistada sisserännanutel ära võtmast töid, mida suudaksid teha Briti inimesed“.

Lisaks sellele lubas Rudd võtta karmimate viisareeglitega sihikule ka väljastpoolt EL-i pärit tudengid, kirjutab The Times.

Tegemist on Ruddi strateegiaga netosisserände vähendamiseks 327 000-lt aastas vähem kui 100 000-ni aastas. Rudd tegi kavandatavad meetmed teatavaks oma kõnes konservatiivse partei konverentsil.

Rudd ütles oma kõnes, et valitsus hakkab uurima, kas peaks karmistama kontrolli, mida ettevõtted peavad läbima enne välismaalt töötajate värbamist. Rudd lisas: „Kontroll peab tagama, et siia tulevad inimesed täidavad tööturul lünki, mitte ei võta endale töid, mida saaksid teha Briti inimesed.“ Ettevõtted, mis otsivad oskustöölisi väljastpoolt EL-i, peavad praegu vaba töökohta kohapeal reklaamima 28 päeva, kuid ministrid kardavad, et see süsteem on muutunud tülikaks koormaks, mis ei pane tööandjaid Briti inimeste väljaõppesse investeerima.

Ettepanekute järgi peaksid ettevõtted „selgelt avaldama rahvusvahelise tööjõu osakaalu“. Arvatakse, et alguses kehtib see väljastpoolt EL-i pärit töötajate kohta, kuid seda võidakse pärast Suurbritannia EL-ist lahkumist laiendada kõigile mittebriti töötajatele.

Seotud lood:

Valitsus teatas, et võttis mudeliks USA süsteemi, kus tööministeerium ja sisejulgeolekuministeerium omavad andmeid iga välja antud viisa kohta ning teavad, kui mitu protsenti iga ettevõtte tööjõust on välismaist päritolu. Sisserändajatele viisasid taotlevad ettevõtted peavad samuti kindlaks tegema välismaalaste palkamise mõju kohalikule tööjõule.

Suurbritannia Brexiti-minister David Davis rõhutas, et Briti töötajatele antakse võimalus töökohta taotleda enne, kui ettevõttel lubatakse otsida personali välismaalt. Ettevõtetel kästakse tõestada, et nad on püüdnud vaba töökohta Briti töötajaga täita, enne kui neil lubatakse välistöötajat palgata.

Briti kaubanduskoja peadirektori kohusetäitja Adam Marshall kommenteeris: „See oleks kurb päev, kui ülemaailmse tööjõu omamist peetaks häbimärgiks. See ei ütle midagi selle kohta, mida ettevõte teeb oma Ühendkuningriigi tööjõu väljaõpetamiseks, või jõupingutuste ja aja kohta, mida nad on kulutanud Ühendkuningriigis värbamiseks enne välismaale pöördumist.“

„Me ei tohi eirata tõsiasja, et inimesed tahavad sisserändest rääkida, ja kui me sisserändest räägime, ärge nimetage mind rassistiks,“ vastas Rudd kriitikutele.

Sünnimaa järgi on Suurbritannias praegu 5,2 miljonit välistöötajat, kui liita kokku nii EL-ist kui sellest väljastpoolt pärit töötajad. Suurbritannias töötab aga kokku ligi 32 miljonit inimest.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare