Eluasemelaenude kasvutempo juunis aeglustus. Käesoleva aasta kuude lõikes üle 20% ulatunud uute eluasemelaenude aastakasv aeglustus juunis 2,5%ni. Majapidamiste tugevam kindlustunne, sissetulekute kasv, väga madalad laenuintressimäärad ja eluasemeturu väljavaate paranemine toetavad siiski jätkuvalt kinnisvaraturu aktiivsust ning ka eluasemelaenude portfell jätkab eeldatavasti suurenemist.

Ettevõtted võtsid juunis mullusest 3% vähem laene ja liisinguid. Ehkki laenukäive on vähenenud, on laenamine muutunud märksa laiapõhjalisemaks kui eelmisel aastal ning uusi laenulepinguid on sõlmitud rohkem. Juunis rahastati aastatagusega võrreldes keskmisest suuremas mahus põllumajandus- ja transpordisektori laenuprojekte - vastavad aastakasvud küündisid ligi 40%ni.

Pankade laenu- ja liisinguportfelli aastakasv jäi eelmise kuu tasemele (1,5%). Laenude ja liisingute kogumaht suurenes juunis 22 miljoni euro võrra 14,7 miljardi euroni. Portfelli kasvu on viimastel kuudel mõnevõrra vähendanud ühe välispanga filiaali sulgemine mais.

Eluasemelaenude keskmine intressimäär juunis ei muutunud, püsides 2,5% tasemel. Ettevõtetele antud laenude keskmine intressimäär on märksa muutlikum ja sõltub kuu jooksul rahastatud projektide olemusest ja riskisusest. Juunis oli ettevõtete pikaajaliste laenude keskmine intressimäär 2,9%.

Majapidamiste hoiuste kasvutempo vähenemine jätkus. Peamiselt hooajaliste tegurite tõttu suurenesid majapidamiste hoiused juunis 68 miljoni euro võrra, mis oli väiksem kasv kui eelmisel aastal samal ajal. Majapidamiste hoiuste mahu aastakasv aeglustus kuuga poole protsendipunkti võrra 6%ni. Ettevõtete ja majapidamiste hoiuste kogumaht ulatus kuu lõpus 8,7 miljardi euroni.

Laenukvaliteedi paranemine jätkus. Üle 60 päeva maksetähtaega ületanud laenude osakaal laenuportfellis alanes juunis 2,9%lt 2,8%ni. Laenuklientide maksevõime paranemine võimaldas pankadel vähendada laenukahjumite katteks loodud reserve, mis toetas ka pangandussektori kasumi kasvu.