Nimetatud uuringute rahastamistaotlus esitati Euroopa energiasüsteemide ühendamise abipaketi CEF Energy rahastamisvooru raames, teatasid ettevõtted.

AS EG Võrguteenus juhatuse esimehe Sergei Jefimovi sõnul taotletakse toetust uuringutegevusteks, mis hõlmavad Eestis nii maismaad kui ka territoriaalmerd.

„Uuringuteks Eesti maismaal ja territoriaalmeres on ehitusgeoloogilised uuringud rajatava gaasitorustiku trassikoridoris, torustiku projektide koostamine nii avamerd puudutavas osas kui ka maismaal ning muud uuringud, millede eesmärgiks on valmistada ette Balticconnectori ehitamise rahastamise taotlus, mida plaanime saata CEFi 2017 aastal,“ kommenteeris Jefimov.

Kõige aeganõudvamaks on merealuse ehitusgeoloogia uuringu läbiviimine, mis võib kesta kuni kaks aastat. Selle eesmärgiks on kindlaks teha merepõhja geoloogiline struktuur ja profiil.

„Koos ehitusgeoloogia uuringuga valmib ka torustiku ehitusprojekt, mille käigus määratakse gaasitoru võimalikult täpne tulevane paiknemine merepõhjas,“ lisas Balticconnectori Eesti poole projektijuht Priit Heinla.

Balticconnectori valmimisel ühendaks Eesti ning Soome gaasi ülekandevõrgud, parandades mõlema riigi varustuskindlust gaasi ülekandevõimaluste mitmekesistamise näol. Samuti avaneb Gasum OY jaoks võimalus hoida gaasi Lätis, Inčukalnsi maa-aluses gaasihoidlas.

Koos Soome lahe kaldale rajatava LNG terminaliga suudab Balticconnector pakkuda kogu regioonile alternatiivset gaasi tarneallikat ning loob aluse ühtse gaasituru tekkele regioonis.

Uuringute taotluse on heaks kiitnud Eesti ja Soome pädevad asutused, milleks Eestis on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, keskkonnaamet ja keskkonnaministeerium.