Ehitushinnad on Trompi sõnul läinud nii soodsaks, et enam soodsamaks minna ei saa.

"Alati on detaile, aga üldises plaanis, ma olen küll veendunud, et kui täna eratellija või ka ettevõte tahab ehitada, siis kindlasti on hinnad täna põhjas ja vaevalt need enam rohkem soodsamaks enam lähevad."

Trompi sõnul ulatub hinnalangus võrreldes tippajaga kolmandikuni. "Pool ma ei tahaks öelda, ja see pole ka õige, aga kolmandiku kindlasti," ütles Trop.

Kui ehitada, siis kohe

"Kui mina isiklikult peaksin midagi tellima, kui mul muidugi raha on, siis ma telliksin kohe ära. Garantiid, et näiteks poole aasta pärast on täpselt sama hind või äkki mõni loodab, et on veel soodsam, küll ei ole."

Ehitusturg elatub peamiselt riigitellimustest. "Kogu ehitusturg püsib laias plaanis kahel vaalal - riigi- ja eratellimustel. Kui me räägime eratellimusest, siis täna seda sisuliselt ei ole. Mis on ja mida tehakse, kas või Tallinnas näiteks, on see, mida on varem alustatud," rääkis Tromp.

"Kui me räägime uutest asjadest, siis uued tööd võib ühe- või kahe käe sõrmedel üles lugeda. See tähendab, et kõik seisabki riigi tellimuste peal, aga loomulikult riik ei suuda kogu seda turgu ära toita."

Ehitusettevõtja ei uskunud samas, et riigi ehituskulutused samas väiksemaks jääks. "Riigil on hästi palju kasutamata euroraha ja ma arvan, et see tase jääb pigem samaks. Äkki isegi natuke suureneb. Kogu küsimus on selles, et sellest ju ehitusturu, selles mahus nagu ta oli, täitmiseks ei jätku. Reaalne on ikkagi see, et tippajaga võrreldes kukub pool ära," rääkis Tromp.

Palkadel pole peagi kuhugi langeda

Täna selgus statistikaameti andmetest, et käesoleva aasta teises kvartalis oli keskmine brutopalk ehituses 11 826 krooni kuus. Aastaga langes palk selles valdkonnas ligi 17 protsenti. Palkade keskmine langus oli 4,4 protsenti.

Trompi sõnul ei saa ju ka ehitushinnad langeda, kui palgad ei lange. "Täpselt sama teema on aga see, et ega neil väga palju enam langeda kuhugi ei ole," sõnas ta. "Ühel hetkel on mõistlik olla töötu."

Trügimist ehitusturul Trompi sõnul seega jätkub. "Trügimine on väga suur. Nii alltöövõtus kui ka peatöövõtus. Konkurents on kõva," kinnitas ta.

Kõige muu kõrval võiks positiivse märgina välja tuua seda, et trügimise tulemusena tõuseb ehk ka ehituskvaliteet.