Eilne "Kuuuurija": Luminori juht Erkki Raasuke oma pangas ametiühingut ei salli ja alluvaid ei hinda

 (162)
Eilne "Kuuuurija": Luminori juht Erkki Raasuke oma pangas ametiühingut ei salli ja alluvaid ei hinda
Erkki RaasukeFoto: Taavi Sepp

Eilne "Kuuuurija" telesaade keskendus Baltimaade juhtiva panga Luminori juhi ja "rahabossi" Erkki Raasukese kemplemisele alluvatega, kes üritavad oma õiguste eest seista.

“Kuuuurija” väidab “nende käsutuses olevate lintide” põhjal, et Eestit võib valitseda peaminister Jüri Ratase asemel hoopis Erkki Raasuke.

Saatejuht Katrin Lust vestleb peamiselt ekspankur Hannes Veskimäega, kes on töötanud pikalt Swedbankis (tähtsaim osa oli majanduskriisi ajal firmadele antud halbade laenudega tegelemine) ja hiljem Nordeas, millest sai Luminor.

Veskimäe sai avalikkuse ees tuntuks aga pigem mõne aasta eest, kui Nordea hakkas teda kiusama ametiühingu loomise pärast ja lõpuks vallandas.

Veskimäe tunnistab, et tema pani kokku ja riputas anonüümselt YouTube'i keskkonda 16minutilise klipi Raasukese salavestlustega ja skandaalsete ütlustega, mida viimane on hiljem nimetanud kontekstist välja rebitud sõnadeks.

Veskimäe ei avalda, kes tema allikad on, aga ütleb, et musta materjali on kolme tunni jagu ja Raasuke nägi palju vaeva, et ülesriputajat tabada (sh kaebas Google'i kohtusse).

"Kuuuurija" keskendub Raasukese puhul kahele asjale.

Esiteks on tal solvavat öelda nii eestlaste kui ka oma töötajate kohta - esimesi nimetab lindistustes madalalaubalisteks idaeurooplasteks ja jussideks, kes ei oska noa ja kahvliga süüa, teisi aga võrdleb ametiühingualase tegevuse tõttu terroristidega.

Seotud lood:

Teisaks ei tahtvat Raasuke oma juhitavasse panka üldse ametiühingut ning võrdleb ametiühingut väljapressimisega. Kollektiivlepingut töötajatega ei olevat ta tänaseni sõlminud, mis kõigile võrdseid töötingimusi pakuks.

Läinud nädalavahetusel LP-s ilmunud intervjuus räägib aga Raasuke ise pikalt tekkinud arusaamatustest. Ta ei avalda küll kohtumist lindistanud inimese nime. "Sama inimene tunnistas kohtumisel, et tema kirjutaski ringkirja, mida ma taunisin. Nägin teda esimest korda elus ja olin segaduses: kuidas saab sedasi käituda? Ärritusin. Järgnes 30 minutit valju sõnavahetust. Kui sain paar nädalat hiljem anonüümkirja väljavõtetega sellest kohtumisest ja veel natuke hiljem esimese päringu meediast, mõistsin, et need omavahelised kohtumised lindistati ja olin lasknud ennast rumalalt provotseerida. Minu viga! Olukord läks käest ära ja vabandan oma sõnakasutuse ja kohatute võrdluste eest. Ühtlasi palun vabandust neilt inimestelt, keda järgnenud lärm ja keda ka ma ise ebaõnnestunult kahtlustasin. Hoolimata olukorrast ei olnud selleks õigustust," rääkis Raasuke LP-le.

Loe Raasukese selgitusi pikemalt SIIT.