GRAAFIK: Vaata, kuidas Brexiti ootus on tõstnud Suurbritannias toiduhindu

 (63)
GRAAFIK: Vaata, kuidas Brexiti ootus on tõstnud Suurbritannias toiduhindu
Inglise Panga juht Mark Carney testib uute polümeerist rahatähtede vastupidavustFoto: AFP

Turu-uuringufirma Mintec avaldas reedel ülevaate, mille järgi on naela kursi langus pannud osad toiduhinnad Ühendkuningriigis märksa kiiremini tõusma kui mujal.

Naela kurss USA dollariga võrreldes on pärast juunikuist euroreferendumit langenud umbes 17% ja euro suhtes 15%.

Uurijad märgivad, et eksportijate jaoks on nõrgem naela kurss kasulik, kuna see parandab Briti toodete konkurentsivõimet maailmaturul. Ent samal ajal muutuvad kallimaks importtooted, sealhulgas toit. Umbes 40% brittide toidust tuuakse sisse välismaalt ning importtoidust tuleb üle 70% euroliidust. Peamisteks Euroopa importijateks on Holland, Prantsusmaa, Iirimaa, Saksamaa ja Hispaania.

Seotud lood:

Alltoodud tabelis on näidatud olulisemate imporditud toiduainete hinnamuutus. Naela kursi languse põhjustatud hinnatõusu heaks näiteks on nisu hind. EL-i elanike jaoks pole hind juuniga võrreldes üldse tõusnud, kuid naeltes mõõdetuna on nisu kallinenud ligi viiendiku võrra. Tai kanaliha hind on vahepeal isegi langenud, ent brittide jaoks on see ometi tõusnud 12%. Ent näiteks kakaovõid ja -pulbrit toodavad britid ise ja nende kallinemine on samal perioodil toimunud märksa aeglasemalt – kõigest 7% ja 4%.