Haruldane tööstusspionaaži juhtum Soome kohtus: rehvitehase töötajatelt nõutakse kümneid miljoneid kahjutasu

 (22)

Haruldane tööstusspionaaži juhtum Soome kohtus: rehvitehase töötajatelt nõutakse kümneid miljoneid kahjutasu
Nokian Renkaat rehvid.nokiantyres.com

Eile algas Pirkanmaa kohtus Soomes väga ebaharilik protsess, kus rehvifirma Nokian Renkaat ekstöötajatelt nõutakse tööstuspionaaži eest nii ettevõttele kui ka riigile 35 miljonit eurot kahjutasu.

Kümmet endist ettevõtte Nokian Renkaat töötajat süüdistatakse ärisaladuse väärkasutuses ja ärisaladuse rikkumises, vahendas Kauppalehti. Teod on pandud toime Espoo ja Pirkkala linnas aastatel 2010-2013.

Ärisaladuste seas on muu hulgas Nokiani Venemaal Vsevoložskis asuva rehvitehase projekt ning ka Nokiani äriprojektid Kasahstanis, Venemaal, Egiptuses ja Hiinas.

Süüdistuse kohaselt asutasid Nokiani ekstöötajad ettevõtte Black Donuts Engineer OY (BDE), mis kasutas Nokianist loata välja viidud dokumentatsiooni tehasehangetel ja konsultatsioonidel mitmel pool maailmas. Süüdistajate sõnul on jutt kümnetest tuhandetest dokumentidest.

Süüdistus nõuab BDE eestvedajale, Nokian Renkaat endisele arendusjuhile Kai Hauvalale vanglakaristust ja kolmeaastast ärikeeldu ning rehvifirma strateegiajuhile Jukka Mäkeläle vanglakaristust.

Samuti nõutakse BDE-lt Soome eelarvesse 20 miljonit eurot ebaõigelt saadud tulu. Teiselt asjasse seotud ettevõttelt IDG Internationalilt küsib riiklik süüdistaja kuritegelikul teel saadud kasumi üheksa miljonit eurot maksmist riigile. Nokian Renkaat enda kahjunõue on väiksem kui riigi oma: kuus miljonit eurot.

"Midagi sellist pole enne nähtud ega loodetavalt nähtagi enam. See on väga professionaalne, räige ja ulatuslik kuriteokooslus," vahendas Kauppalehti Nokiani juristi Tom Vapaavuori sõnu kohtus.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare