Jänese arvates pole riigi asi toetada "õllesummereid"

 (11)
Jänese arvates pole riigi asi toetada "õllesummereid"
Kristo Nurmis

Kultuuriminister Laine Jänes ei ole rahul olukorraga, kus väärtkultuuri toetamiseks loodud käibemaksusoodustusest lõikavad kasu ka vaid formaalselt end etendusasutusteks nimetavad ettevõtmised.

 "Ei saa olla nõus sellega, et ööklubid, õllesummerid ja muud sarnased ettevõtmised saavad oma äri edendamiseks kasutada avalikes huvides antavat maksusoodustust, ja seda väärtkultuuri arvelt," ütles kultuuriminister Laine Jänes.

Kultuuriministri kinnitusel on tänaseks tekkinud olukord, kus maksusoodustuse kasutamise eesmärgil üritavad end soodsamat käibemaksu maksva etendusasutusena määratleda ka need, kes etendusasutuste seaduse mõtte kohaselt seda ei ole.

"On äärmiselt kahetsusväärne, et hägustatakse etendusasutuste tegevuseks vajalikku ja toimivat õigusruumi ning riigipoolne toetus ei jõua nendeni, kellele see tegelikult mõeldud on," selgitas minister Laine Jänes tekkinud olukorda rahandusministrile saadetud kirjas.

Kuna avalikes huvides antav maksusoodustus ei toeta enam vaid väärtkultuurist osasaamist ja puudub ka tõestus, et madalam maksumäär toob kaasa teenuse hinna languse ja parema kättesaadavuse, on kultuuriminister teinud rahandusministrile ettepaneku tunnistada kehtetuks käibemaksuseaduse säte, mis lubab etendusasutustel tasuda piletitelt madalamat käibemaksu.

Kultuuriministri kinnitusel laekuks ühtlase käibemaksumäära korral maksutulu riigieelarvesse ausalt ja õiglaselt.

"Niinimetatud libaetendusasutuste tegevuse tõttu jäävad riigieelarvesse laekumata märkimisväärsed summad, ulatudes mitmesaja miljoni kroonini. See raha võiks tulla kultuurivaldkonna toetuseks," ütles kultuuriminister.

Jänes lisas, et kui kõik etendusasutused maksaksid piletite pealt käibemaksu ühtse määra alusel, saab riigieelarvesse laekuva lisaraha eest suurendada tegelike etendusasutuste toetusi ja hoida seeläbi kultuuriürituste piletihindu taskukohasena.

Kultuuriministeerium on ühtlasi asunud välja töötama etendusasutuste seaduse muudatust, et täpsustada etendusasutuste mõistet ja regulatsiooni.

EE konverents
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare