Junckeri investeerimisplaan rahastab eemale triivivat Suurbritanniat

 (4)
Junckeri investeerimisplaan rahastab eemale triivivat Suurbritanniat
Jean-Claude JunckerAP

Prantsuse investeerimispanga Natixis uuringust selgub, et Euroopa Komisjoni investeerimiskava või rahvakeeles „Junckeri plaani“ toetussummad jõuavad kõige enam Euroopa Liidust lahkuvasse Suurbritanniasse.

Mullu juunis käivitatud programm hõlmab endas 315 miljardi euro väärtuses investeeringuid ning on mõeldud taristu ja innovatsiooni, samuti väike- ja keskmise suurusega ettevõtete toetamiseks. Junckeri plaani rahastamine toimub Euroopa Investeerimispanga ja erasektori kaudu.

Natixise uuringu järgi on senistest taristu- ja innovatsiooniinvesteeringutest 27,1% määratud Suurbritanniale, järgneb Itaalia (17,2%). Kreeka – mis rahastamist kõige rohkem vajaks – moodustab pelgalt 0,1%. Väike- ja keskmise suurusega ettevõtteid toetatakse eraldi, selles edetabelis juhivad Itaalia, Saksamaa ja Prantsusmaa.

„Paradoksaalsel kombel ei toeta Junckeri plaan neid Euroopa riike, kes investeeringuid ja uuendusi kõige rohkem vajaks. Plaan ei aita kaasa Euroopa riikide ühtlustamisele, vaid on Euroopa Liidu regionaalpoliitikale hoopis kahjulik,“ rääkis uuringu autor Sylvain Grind majanduslehele Les Echos. Kõige põletavam küsimus on tema sõnul aga see, mis saab projektidest pärast Brexiti toimumist.