Hinnatõus ei puuduta põhipiimatooteid, nagu joogipiim, rõõsk koor, hapukoor ning või, kirjutab Eesti Päevaleht.

“Lähitulevik toob muudatusi turul,” kinnitas Tallinna Piimatööstuse ASi juhatuse esimees Kadi Lambot. Käes on olukord, kus kõik suured piimatööstused on kahjumis, tootjad seevastu teenivad eelmise aasta alguses hüppeliselt tõusnud piimahinna tõttu head kasumit.

Lamboti selgitust mööda võimaldaks kulusid tõesti kärpida toorpiima hinna langetamine. Turul on märgata sellesuunalist liikumist, kuid murranguliseks peaksid kujunema järgmised kolm-neli kuud. “Väärtusahelas peab valitsema tasakaal, tööstused ei saa ilma tootjateta ja vastupidi. Teiste kulul elamine ei ole jätkusuutlik,” sõnas Lambot.

“Peame üle vaatama energiamahukad tootmised, kuna kütteõli hind on tõusnud üle kahe korra,” ütles Eesti piimaliidu juhatuse esimees ja TÜ E-Piim juht Jaanus Murakas.

Kui kevadel maksis põlevkiviõli tonn veel 1700 krooni, siis augustis juba koos maist lisandunud aktsiisiga 3700 krooni, mis tõi ühistule 600 000 krooni lisakulusid. See tähendab E-Piimale nii Järva-Jaanis kui ka Türil piimapulbri tootmise vähendamist, mille tagajärjel võib tööta jääda ligi 50 inimest.

Tootmise piiramist ei tingi ainult küttehinna tõus, vaid ka eksporditurgude madalseis. Mis omakorda tähendab, et langema hakkab ka piima kokkuostuhind. Muraka hinnangul võib see langeda praegusega võrreldes ligi viis protsenti ehk kõrgema sordi piimakilo puhul kuni 19 senti. “Tootja jaoks pole see aga piisav protsent, et tootmine toimuks kahjumita,” märkis Murakas.