Kartellitrahvid püstitasid uue rekordi, Euroopa ja USA liikusid kardinaalselt erinevas suunas

 (2)
Margrethe Vestager
Margrethe VestagerFoto: Yves Herman, REUTERS

Maailmas trahviti ettevõtteid keelatud kartellikokkulepete eest eelmisel aastal rekordilises 6,7 miljardi dollari mahus. Samas liikusid kaks suurimat turgu ehk Euroopa ning USA erinevates suundades: kui Euroopa Komisjon määras rekordilised trahvid, siis USA trahvisummad kukkusid järsult, kirjutab Briti majandusleht Financial Times.

Brüsseli konkurentsivolinik Margrethe Vestager määras rekordtrahvid kokku 4,1 miljardi dollari eest. Seda on kümme korda rohkem kui 2015. aastal.

Kasvu põhiosa andis veokifirmade kartell, kus viiele tootjale. Iveco, DAF, Volvo/Renault, Daimler and MAN määrati kokku 3,2 miljardi dollari suurune trahv. Firmad olid 14 aasta jooksul hindu kooskõlastanud ning keskkonnatasud tarbijate kaele veeretanud.

USA trahvid aga vähenesid kõvasti. Kui 2015. aastal oli trahvisumma kokku 2,85 miljardit dollarit, siis eelmisel aastal vaid 386 miljonit, selgub Londoni konsultatsioonifirma Allen & Overy andmetest. Firma kartelliküsimuste juhi John Terzake sõnul on kukkumise põhjuseks asjaolu, et uued uurimised pole lõpule jõudnud.