„Sellel aastal oli novembris 22 tööpäeva, kuid detsembris tuleb 17,5 tööpäeva; eelmisel aastal olid vastavad numbrid 22 ja 21. Seega võib arvata, et paljudes harudes, näiteks tööstuses, on tootmismahud detsembris väiksemad novembri omadest, kuid sel aastal on langus suurem," selgitas majandusanalüütik Maris Lauri. "Samas on kaubanduses detsember hea kuu ning rohkem puhkepäevi võib nii neile kui ka paljudele teenindusettevõtteis, eriti puhke- ja meelelahutuse valdkonnas, anda hoopis positiivse impulsi,“

Lauri sõnul on hooajaline kõikumine tööpäevade väiksema arvu tõttu on üpris loomupärane ning seetõttu ka mitmeid majandusnäitajaid korrigeeritakse selle võrra. Näiteks avaldab ka statistikaamet tööstustoodangut tööpäevade arvuga korrigeeritult. „Loomulikult mõjutab tööpäevade arv sealhulgas ka riigipühade tõttu ärajäänud tööpäevade arv iga maa sisetoodangut, kuid mitte üks ühele vaid ainult selles ulatuses, millises riigipühade tõttu toodetakse vähem kaupu ja makstakse ka vähem töötasu,“ nõustus ka LHV analüütik Heido Vitsur. „Muidugi jääb ka tööstussektorist teatud osa pühadest mõjutamata, nagu näiteks energeetika ja muud pideva tootmistsükliga valdkonnad, samuti mitmed toiduaineid tootvad ettevõtted. Seevastu teenuste sektorit pühad paljudes valdkondades pigem toetavad.“

Samas tõi Vitsur välja, et sel aastal on tööpäevadele langevaid riigipühi peale jõulupühade olnud vähe – ainult kolm päeva ja sellel asjaolul on võrreldes keskmise aastaga juba olnud teatav positiivne mõju meie SKTle. „Kuivõivõrd aasta lõpp alates jõuludest on mei traditsiooniliselt olnud erilise tähendusega ja kuivõrd tööpaevade arv aastas on olnud suhteliselt suur, siis on üsna tõenäoline, et kolm selleaastast jõulupüha meie sisetoodangu suurust kuigivõrd ei mõjuta. Ka peame arvestama, et aktiivsus paljudes tööstussektorites on aasta lõpus vähenenud, misttõttu kõikides ettevõtetes polekski praegu töölistele piisavalt palju tööd pakkuda ja neis ei jäägi pühade tõttu mitte midagi tootmata.

„Kuivõrd detsembri lõpp on ka ettevõtluse jaoks üldiselt rahulikum kuu, siis see vabade päevade negatiivne efekt SKTle on väiksem kui oleks tegemist tavapärase kuuga,“ tõdes Nordea panga ökonomist Tõnu Palm. „Paljudel lähevad ilmselt detsembrikuus aga kogutud säästud osaliselt käiku. Kindlad võitjad on turismifirmad. Ning inimestele jääb sisseostude tegemiseks ning sõprade ja tuttavate külastamiseks rohkem vaba aega.“