Kiisler Simsonile Rukki kanali süvendamise eriluba ei anna

 (116)
Keskkonnaminister Siim Valmar Kiisler
Keskkonnaminister Siim Valmar KiislerFoto: Karin Kaljuläte

Keskkonnaministeerium möönab, et laevaühenduse parandamiseks Hiiumaaga võib Rukki kanali põhja siluda ehk traalida, kuid see töö tuleb ära teha enne mai algust, sest siis algab kalade kudemisperiood. Ministeeriumi sõnul pole traalimiseks luba üldse vaja. Majandusminister Kadri Simson palus eile aga Kiislerilt luba just süvendamis-, mitte traalimistööde tegemiseks veel enne 1. maid - nüüd on selge, et selleks luba ei anta.

„Rukki kanali põhja silumine ehk sinna laevaliikluse tagajärjel tekkinud settekuhjade tasandamine ei nõua veeluba, sest selle töö käigus pinnast ümber ei paigutata,“ ütles keskkonnaminister Siim Kiisler. „Küll aga peab see töö saama tehtud lähinädalatel, sest mai alguses saabub kalade kudemise seisukohalt tundlik aeg. “

Kanali süvendamine tähendaks aga pinnase eemaldamist ja selle ümberpaigutamist ning seda kalade kudemise ajal lubada ei saa. Veeteede ametile on väljastatud vee erikasutuse luba, mille järgi tohib süvendustöid teha 1. augustist 15. oktoobrini ning 1. detsembrist 15. märtsini.

Süvendamine ohustaks kalamaime

Keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna juhataja Kaire Märtin selgitas, et süvendustööd tekitavad veesambas hõljumit, mis kalamarjale settides ei lase sel kooruda, ja mari hukkub.

Seotud lood:

„Kui maimudel ka õnnestub kooruda, siis on nad elu algusfaasis väga vähese liikumisvõimega ega suuda heljumis toituda ning surevad nälga,“ nentis Märtin. „Seega jääksid kalavarud selles piirkonnas tänavu suure tõenäosusega täienemata.“

Rukki kanalis ja selle ümbruses käivad kudemas peamiselt räim ja tuulehaug, vähemal määral ka ahven.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare