Kogu Toompea tugimüür on renoveeritud

 (1)

Täna võtsid Tallinna linnapea Tõnis Palts, kultuuriväärtuste amet ja Kesklinna valitsus Patkuli trepil (Nunne tänav) vastu Toompea tugimüüri viimased renoveerimistööd, teatas Raepress.

Viimased renoveeritud lõigud Toompea tugimüüri täisringist - Patkuli trepist Pilstickeri tornini (kogupikkusega 200 m) ja Pika jala tornist Nunne tänavani (kogupikkusega 50 m) - on valmis.

Taastatud on Patkuli trepp, mida mööda saab tõusta Nunne tänavalt vaateplatvormile, et imetleda vaadet Toompea põhjaküljest. Turistide meelispaika, vaateplatvormile, ei vii enam lagunenud ja põõsastiku kasvanud

kivimademed, vaid turvaline käsipuudega graniittrepp.

Mööda treppi Toompeale tõustes paistab Toompark, Balti jaam, staadion ja sillerdav Schnelli tiik, kus saab suvel paadiga sõita ja talvel ehk uisutadagi - tallinlaste lemmik talispordiala juba 18 sajandil.

Patkuli muldkindlustusest nime saanud trepp ehitati 1903. aastal otseühenduseks Toompea ja raudteejaama vahel. Trepp lõppes üleval väravaga, mis oli avatud kella kaheksast viieni ning mille lahtiolekut tähistas heisatud lipp, et linnakodanikud asjatult üles ei roniks, kui värav on suletud.

Mais alanud renoveerimistööde käigus lammutati müüri varisemisohtlikud osad, lahtised kivid laoti uuesti ning vuugid täideti lubimördiseguga. Tugimüüri kahjustas peamiselt tihe taimestik ja samblik, mille juurestik oli tunginud vuukidesse ja lubimördi pudedaks muutnud. Selle aasta kevadeks oli tugimüür

jõudnud juba avariiohtlikku seisu.

Patkuli treppi pikendus oli 1958. aastal ehitatud sajanditevanusele täitepinnasele ilma piisava vundamendita. Toompea kanalisatsioonitorustiku lekked uhtusid trepialuse pinnase ja muutsid trepi käidamatuks. Nüüd on ka

trepp taastatud ja avatud.

Tööde kogu maksumus linnale on 4,8 miljonit krooni. Projekti koostas OÜ H. Uuetalu, töid teostas AS Restauraator, tellijaks oli Tallinna kultuuriväärtuste amet.

Edasistel aastatel toimuvad restaureeritud müürilõikude pidevad hooldustööd, et säilitada müüri stabiilne seisund.

EE konverents
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare