"Maksuvõlad tekivad sellest, et puudub raha. Olen vaene," teatas Tallinna kohtutäitur Urmas Tärno vastuseks maksuvõlgade kohta. Esmaspäeval kohtutäiturite koolitusreiside teemal kohtunud maksu- ja tolliameti ning kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koja esindajate üheks jututeemaks kujunes ka täiturite kui teistele eeskujuks olevate inimeste maksuvõlad, kirjutab Äripäev.

Maksuameti kinnitusel ulatuvad kümne täituri rahalised kohustused riigi ees kokku 220 000 euroni. Et kümnest kohtutäiturist kolmel on võlad ajatatud, siis neid maksuvõlgnikeks nimetada ei tohi. Seda nii kaua, kuni nad ajatamisgraafikust kinni peavad. Ülejäänud seitset nimetab maksuamet aga otsesõnu maksuvõlgnikeks.

"See tuli suure üllatusena, et täituritel on nii suured maksuvõlad. Oleks neid üks-kaks, siis võib rääkida lohakusest. Aga kümme täiturit ja päris suurte summadega, siis peab analüüsima, milles on probleem. Päris normaalne see ei ole. Kindlasti peab koda reageerima," rääkis esmaspäevasel kohtumisel osalenud kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koja aseesimees Mati Kadak. Ta ei osanud öelda, millest sellised võlad täituritele on tekkinud. "Esimene oktoober oli tähtaeg, millal tuli maksta eelmise aasta tulumaksu ja sotsiaalmaksu juurdemaksed. Äkki on sealt need võlad tulnud," arutles ta. Kohtutäitureid maksustatakse sarnaselt FIEdega, kuigi äriregistris neid registreeritud pole. Suure üllatusena tuli Kadakule ka temaga samas majas samas koridoris büroosid omavate täiturite võlad: "Kas Terje Tšapis ja Urmas Tärno on ka võlgu?! Ausalt öeldes, ma ei teadnud."

Kas maksuamet saab võlglastest täitureid kuidagi ka pigistada või saab ainult nende südametunnistusele koputada? "Eks südametunnistusele koputamine on muidugi kõige parem ja üldsuse tähelepanu ka, aga üldiselt kohtleme kohtutäitureid nagu päris tavalisi inimesigi. Nõuame võla sisse ja kui asi kurjemaks läheb, siis arestime kontod," edastas avalike suhete juht Anne Osvet maksu- ja tolliameti seisukoha.