Kolleegid mälestavad Tõnis Sildmäed: tal oli eriline oskus inimesi ühise eesmärgi nimel tegutsema panna

 (7)

8VK13OCT05A2.jpg
Tõnis SildmäeFoto: Vallo Kruuser

Teisipäeval meie seast lahkunud Hansapanga kunagist IT-juhti Tõnis Sildmäed meenutavad kolleegid kui tagasihoidlikku meest, kes hoolimata märkimisväärsetest saavutustest eelistas avalikkuse tähelepanu vältida.

16. mail lahkus meie hulgast Eesti kaasaegse infotehnoloogia üks rajajaid Tõnis Sildmäe.

Tõnise ja tema meeskonna elutööks oli Hansapanga majandustarkvara ja rakenduste loomine. Tema eestvedamisel laoti panga infotehnoloogia vundament ja tegutses 90-ndatel Baltikumi suurim IT-ettevõte - Hansapanga IT-divisjon.

Hansapanga edu peamised põhjused olid ettevõtlikud inimesed, eriline organisatsioonikultuur ja kaasaaegne tehnoloogia. Viimase suunanäitaja oli Tõnis. Tal oli eriline oskus koondada enda ümber tugevaid spetsialiste ning neid ühise eesmärgi suunas tegutsema panna.

Tõnise meeskonna loodud tehnoloogia oli teerajaja mitte ainult Eestis, vaid terves Ida-Euroopas. Ka vanas Euroopas oli raske leida nii kaasaegset tehnoloogiat kui Baltimaade panganduse lipulaeval. Nii Euroopas kui ka kogu maailmas senini palju kõneainet pakkuvad reaalajas tehtavad maksed olid Hansapangas ja suures osas kogu Eestis pangandussüsteemi igapäevaelu osa juba üheksakümnendate alguses.

Tõnise eestvedamisel arendati välja esimene kodumaine online pangasüsteem, internetipank ja toodi tänavatele pangaautomaadid. Need, mis täna on loomulik osa meie elust ja mida märkame vaid siis, kui asjad ei tööta.

Eesti ühiskonda tema jäetud jälg on kaugelt suurem pangandusest. Tõnis oli tänaseks globaalses konkurentsis hästi edeneva Eesti IKT koolkonna põhilisi rajajaid nii pangas tehnoloogiavaldkonna tippjuhina kui ka hiljem Eesti IT-kolledži loomise eestvedajana ja esimese direktorina. Just tema eestvedamisel hakkas Hansapank toetama Eesti suusasporti. Tõnise suur kirg oli kunsti kogumine ja ta oli mitme kunstinäituse korraldaja.

Kõigi selle juures jäi ta ise teadlikult varju ja oli väliselt rõhutatult tagasihoidlik.
Jääme teda mäletama järjekindlana oma uskumustes ja tõekspidamistes. Tänulikuna, et saime olla teekaaslased.

Kõikide kolleegide nimel Hansapanga juhatus

Loe veel

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare