„Ebakompetentne valitsus ruineerib riigi, kuna nad on kommunistid ja neile ei jõua reaalsus kohale,“ ütles pankur Maria FT.com’ile. „Me peame jõudma võlausaldajatega kokkuleppele. EL peab meid päästma.“

Rikastele on elu ilma eurota täiesti kujuteldamatu. Ühisraha lubas neil saata lapsi välismaale kooli ning osta mujal Euroopas kinnisvara ja luksuskaupu. Kreeka oli tänu euro kasutusele Balkanil täitsa omaette klassis.

Veel hiljuti eeldas eliit, et Tsiprase valitsus tegeles kalkuleeritud bluffiga, et saada Kreekale järeleandmisi.

„Töölisklass, kellel ei ole tarbimiseks raha ja pangakontod on tühjad, ei ole midagi kaotada,“ ütles poliitilise riski konsultatsioonifirma Adequate asutaja Patroklos Koudounis. „Seetõttu toetavad nad valitsust. Avaliku arvamuse küsitluste tulemused näitavad selgelt, et nendest pooled pooldavad Grexitit.“

Koudounis käis ka ise tänavatel ööl enne Syriza toetajate meeleavaldust meelt avaldamas toetamaks Kreeka kuulumist Euroopa Liitu.

„Ma ei oleks iial uskunud, et ma teen midagi sellist,“ lausus ta.

„Need kellel on midagi või palju kaotada, on päris ärritunud,“ lausus ta. „Nad tunnetavad, et nad on ekstreemses ohus. Nad on valmis tõusma diivanitelt ja tänavatel protestima.“

Kreeklased on viinud novembri lõpust, vahetult enne poliitilise Syriza võimule toonud kriisi algust, kuni aprilli lõpuni 70 miljardit eurot euroala teistesse riikidesse. Samal ajal on võetud pankadest välja enam kui 30 miljardit eurot.

„Igaühel on oma plaan,“ ütles Ateenas asuva õigusbüroo juht Dimitris Paraskevas. „Inimesed võitsid raha pangast välja ja võtsid sellega midagi ette. Üks mu edukas sõber ostis näiteks aktsiaid. Teised inimesed ostsid toidukaupu.“

Tal on juba plaan saata 79aastane ema tema elamusse Londonis, kui olukord halveneb. Samuti avas ta oma ettevõttele konto ühes Briti pangas.

„Kui kehtestatakse piirangud kapitali liikumisele, siis algab tõeline õudus,“ ütles ta. „Saab olema palju kannatusi.“

„Kas need ei ole nagu Rooma (impeeriumi) viimased päevad,“ küsis keegi Ateena Semiramise hotellis sünnipäeva tähistava seltskonnast, kus FT ajakirjanik vestles osalenutega. „Kokkuleppe peab sündima. Ma olen kindel, et lepe tuleb.“