Kuus E-ainet võidakse toiduainetes keelata

 (1)

Soovitakse keelustada lastele hüperaktiivsust tekitavate ainete kasutamist toiduainetes.

42 avalikes huvides tegutsevat organisatsiooni 12 Euroopa Liidu liikmesriigist on teinud pöördumise Euroopa tervisevolinikule, et keelustada kuue toiduvärvi (E102, E104, E110, E122, E124 ja E129) kasutamine toitudes ja jookides. Aineid seostatakse laste hüperaktiivsuse mõjuteguritena.

Laste seas üks populaarsem tüüptoode, millest võib nimetatud E-aineid leida, on Fanta Fruit Twist, mis sisaldab kolme nimekirjas olevat värvainet (E104, E122, E124). Veel kuuluvad nimistusse ka Eesti laste seas populaarsed Haribo ja M&M’si kommid. Huvitav fakt Haribo kummikommide puhul on see, et praegu veel Suurbritannias müüdavad kummikommid sisaldavad rohkem E-aineid kui näiteks mujal Euroopa Liidu riikides. Suurbritannia Haribo kummikommid sisaldavad viit E-värvainet, aga Eestis müüdavate pakilt võib neid kokku lugeda vaid kaks.

Aktsiooni algatajateks on Taani ja Rootsi parlamendisaadikud. Eestis tegeleb aktsiooni korraldamisega Eesti tarbijakaitse liit. “Praegu nõutakse veel algusjärgus oleva protsessi kohta konkreetseid samme Euroopa Komisjoni poolt,” tõdes Eesti tarbijakaitse liidu tegevdirektor Linda Läänesaar. E-ainete hulga vähenemine toidulaual oleneb Läänesaare sõnul palju ka tarbija teadlikkusest. “Kui tarbija ei osta neid tooteid, siis on tööstused sunnitud tegema korrektiive,” lisas Läänesaar.

Korjatakse allkirju

“Praegu korjatakse keelustamiseks toetusallkirju, kuid otseselt mingisugust pöördumist pole veel esitatud,” rääkis europarlamendi liige Katrin Saks. Selliseid pöördumisi esitatakse tema sõnul pidevalt.

Euroopa tervisevolinikule saadetud pöördumises viidatakse Ühendkuningriikide korraldatud Southamtoni uuringule, mis näitas, et nimetatud toiduvärvid ning säilitusaine E211 ehk naatriumbensoaat tekitavad lastes väga suurt aktiivsust ja mõjuvad halvasti nende tähelepanuvõimele. Uuring tehti kolmeaastastest ja kaheksa-üheksa-aastastest lastest koosnevate gruppidega. E-aineid pruukinud lapsed muutusid lärmakaks ja riiakaks, samuti vähenes nende tähelepanuvõime.

Ohud

Kuus kõnealust E-ainet

Ohtlikkuse aste on erinev

•• E124 on erkpunane 4R. Lisatakse keeksidesse, karastusjookidesse, magustoitudesse ja maiustustesse. Põhjustab käitumishäireid ja üliaktiivsust.

Loe veel

•• E102 ehk tartrasiin. Kollane või punakas värvaine, mida kasutatakse sinepis, kastmetes, marmelaadis, närimiskummis, jookides ning ravimi- ja vitamiinikapslites. Ohtlik aspiriini vastu ülitundlikele astmaatikutele. Lastel tekitab käitumishäireid ja üliaktiivsust.

•• E122 ehk asorubiin. Punane värvaine, mis põhjustab samuti käitumishäireid.

•• E104 ehk kinoliinkollane on kollane või rohekaskollane sünteetiline värvaine. Põhjustab nõgeslöövet. Lisatakse jookidesse ja maiustustesse.

•• E110 on päikeseloojangukollane asovärv. Tegemist on võimaliku allergiatekitajaga. Tekitab nõgeslöövet, nahaturseid, seedehäireid ja iiveldust. Kasutatakse saiakestes, jogurtis, marmelaadis, kommides ja magustoitudes.

•• E129 ehk võlupunane AC. Lisatakse maiustustesse, jäätistesse, saiakestesse ja hamburgeritesse ning magustoitudesse. Võib tekitada allergiat.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare