Täna hääletati Riigikogus Keskerakonna astmelise tulumaksu plaani, mis nägi ette et võiks kehtestada uue 33% maksumäära neile, kes teenivad kuus enam kui 25 000 krooni . Eelnõu menetlusse mitte võtmist pooldas 44 ja vastu 36. Sotsiaaldemokraadid jätsid hääletamata. Vastu ei tahetud, poolt aga ei saadud olla.. .

„Kuulates astmelise tulumaksu juttu, tekib tunne, et see on nagu gripp, mis tuleb aegajalt,“ rääkis IRL esindaja Lauri Vahtre „Vahel ootamatul hetkel, aga üldiselt kevadeti nii-öelda plaanilises korras ja siis tuleb ta jälle üle elada, siis saab jälle enam-vähem aastakese rahus olla ja siis ta tuleb jälle.“

„Mind on alati hämmastanud see astmelise tulumaksu, antud juhul Keskerakonna esindajate ja selle astmelise tulumaksu pooldajate loogika, mis piltlikult öeldes ütleb, et kui me paneme lihapirukasse võrdsetes kogustes hiire- ja hobuseliha, see tähendab pool hobust ja pool hiirt, siis on nii-öelda hobused ja hiired andnud samapalju,“ lisas Vahtre „Aga kuna hobune on palju suurem ja hingab maakera kohal lehvivat õhku palju rohkem, siis tegelikult tuleks tema käest võtta kolmveerand.“

„Vaadake sõbrad, pool hiirt on siiski tunduvalt vähem kui pool hobust ja niimoodi on ka rikka inimese makstud 21% palju rohkem kui vaese makstud,“ arutles Vahtre Riigikogu puldist „Tõtt öelda vaene ju eriti ei maksagi, sest meil on ka tulumaksuvaba miinimum, mis, mitte minu fraktsiooni, vaid minu isikliku arvamuse kohaselt tuleks ka ära kaotada ja selle asemel kas või vähendada seda ühtset maksumäära. „

Ma juhin tähelepanu, et see võrdne maksumäär on õige mitme tuhande aasta vanune ja nimetati teda kunagi kümniseks ja see lähtus just sellest eeldusest, et kui võtta võrdne osa, võrdne protsent, siis see ongi kõige õiglasem,“ ütles Vahtre „ Ei ole mitte mingisugust loogilist põhjendust seda osa, seda protsenti suurendada mingisuguselt suvaliselt laest võetud astmest alates. Kas suurendada siis kõigil, vähendada kõigil, aga mitte niimoodi, et kolmveerand hobust ja pool hiirt.“