Luureskandaal tõi Rootsi Saabile Brasiiliast hiigeltehingu

 (54)
Gripen
File photo of Swedish Saab Gripen F fighter jetFoto: Michael Buholzer, REUTERS

USA NSA-luureskandaal vihastas Brasiilia poliitilist juhtkonda ning osalt selle mõjul eelistas Brasiilia tellida Boeingu Hornetite asemel Rootsi Saabilt 36 JAS Gripen NG hävitajat, tehingu kogumaksumus on umbes 3,2 miljardit eurot, vahendab Rootsi ärileht Dagens Industri poolt kirjutatud BNS.

Seda tehingut on pooled arutanud ligi 15 aastat. Nüüd algavad poolte täpsemad kõnelused, mis peaksid lõppema 8-12 kuu pärast. Esimesed lennukid peaksid Brasiiliasse jõudma nelja aasta pärast. Aastas valmis 12 Gripenit.

Kui tehing lõplikult kinnitatakse, siis aitab see tagada Saabi lennukiarenduse pikaks ajaks. Asjatundjad ütlevad, et selline suur tehing oli Saabile eluliselt vajalik.

Kuid üldiselt kaasneb niisuguste ostutega nõue teha vastuoste. Mida Rootsi Brasiilialt osta kavatseb, ei ole veel teada. Rootsi päevaleht Dagens Nyheter kirjutab, et tehing võib Rootsist minema viia töökohti, ning tõi näiteks JAS-ide müügi Ungarile, kuhu Electrolux kolis ühe oma Rootsi tehase.

Hiljuti otsustas Šveitsi parlament osta 22 JAS Gripenit, kuid see otsus vajab rahvahääletuse kinnitust.

Saabi põhiomanik on Wallenbergide suguvõsa ja nende investeerimisfirma Investor. Analüütikud ennustavad, et tehing tõstab Saabi aktsia hinda 15-20 protsenti.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare