Mäggi Hanssonile: riigi käendus tooks noored üürimise nõiaringist välja

 (71)
Janek Mäggi
Foto: Sven Arbet

Riigihalduse minister, keskerakondlane Janek Mäggi ütleb oma vastuses Eesti Panga juhi Ardo Hanssonile, et Keskerakonna lubadus pole mitte laenu, vaid oma kodu saamise lihtsamaks muutmine.

Mäggi rõhutas, et noortel on kinnisvarahindade kasvamisel järjest keerulisem oma kodu soetamine ning see toob endaga kaasa noorte väljarände ning perelisa edasilükkamise. „Ka keskmist palka teenival noorel on minimaalseks sissemaksuks raha säästa väga keeruline. Samas makstakse laenu asemel sama või suurem summa igal kuul üürileandjale, mitte ei investeerita enda ja laste tulevasse kodusse,“ rääkis Mäggi, et meede aitaks noortel üürimise nõiaringist välja rabeleda.

Riigihalduse minister tõdes, et eriti keeruline on maapiirkondade noortel ja nendel, keda vanemad ei suuda eluaseme ostmisel võib-olla piisaval määral rahaliselt toetada, näiteks paljulapseliste perede lastel. „Pangad ei võta tagatiseks ka korterit või maja väiksemas linnas või asulas, sest selle väärtus on tänaste hindade juurest liiga väike. Senine regionaalareng on väga paljude Eestimaa inimeste vara väärtuse pankade silmis sisuliselt nullinud,“ tõdes Mäggi.

Eesti Panga juhi Ardo Hanssoni kartust hapude laenude kohta kommenteerides kinnitas Mäggi, et riigi käendus ei muudaks laenu saamist lihtsamaks ega vähendaks pankade ning laenuvõtja vastutust olla kohusetundlik. „Peamine tagatis kohustuse täitmisel pole sissemaks, vaid laenuvõtja sissetulek ja finantskäitumine. Käendusega või käenduseta ei annaks pangad usutavasti raha inimesele, kelle puhul ei luba seda tema finantsolukord,“ selgitas ta.

Seotud lood:

Minister rõhutas, et ka riigipoolse käendusega ja nullsissemaksuga on laen kohustus, mida ei saa anda ega võtta kergekäeliselt. „Eluaseme ostmisel tuleb arvestada lepingutasudega, kindlustusega, korteri sisustamisega ja igakuise kohustusega, mille täitmata jätmine tekitab kogu eluks väga raske murekoorma. Ma ei usu, et noored tormavad end selle kõigega hoolimatult siduma,“ leidis Mäggi.

Keskerakonna üheks valimislubaduseks on võimalus noortel peredel soetada kodu eluasemelaenuga riigi käendusel ja ilma omafinantseeringu kohustuseta.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare