Maksuamet püüab Läti alkorallitajaid kaameratega

 (278)
Täiendatud!
Läti viinaralli
Läti viinaralliFoto: Argo Ingver

Maksu- ja tolliamet püüab ebaseaduslikult Lätist odavat alkoholi toovaid edasimüüjaid kaameratega, kirjutab ERR.

Maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja Rivo Reitmann selgitas, et piiriületuskohtadele paigaldatud numbrituvastuskaamerad fikseerivad juhud, kus sõidukiga käiakse korrapäraselt tihti Lätis ning viibitakse seal lühikest aega ehk umbes pool tundi, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Kasutades ära ka muud teavet, mida maksu- ja tolliamet kogub, tehakse vajadusel sõidukitele pistelisi kontrolle, et ebaseaduslikult suures koguses alkoholi üle piiri toovad inimesed kinni püüda. Selliste isikute arv on viimasel aastal järjest kasvanud.

Reitmann toonitas, et käitutakse riskianalüüsipõhiselt ning kaamerate eesmärk pole kindlasti õiguskuulekate tavakodanike tegevuse piiramine ega jälgimine. Oma tarbeks alkoholi ja muu kauba ostmine on täiesti lubatud ja okei.

Probleemiks on pigem Läti odava alkoholi edasimüüjate võrgustikud, mis on Reimanni sõnul küll tekkinud, kuid mitte sellisel määral, nagu aasta tagasi kardeti.

Andmekaitse inspektsiooni peadirektor Viljar Peep nentis, et kuigi kaamerate näol on tegu privaatsusriivega, kuid see on õigustatud ning täiesti seaduspärane.

Seotud lood:

Tema sõnul on maksuametil õigus siis teha sellist andmeanalüütikat, maksuluuret ehk nagu see seadus nimetab, riskianalüüse selleks, et võimalikke rikkumisi avastada.

Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Uku Tampere lisas Ärilehele, et piirikaubanduse kontekstis on ameti huviorbiidis need juhtumid, kus ostetakse alkoholi kokku eesmärgiga see edasi müüa, vahetada või sellelt muudmoodi tulu teenida. "Mitte kuidagi ei ole keelatud inimesel üle piiri poes käia ja enda tarbeks kaupu osta," kinnitas ta.

Automaatne numbrituvastussüsteem on Tampere sõnul MTA-l piiriületuskohtades piiridel kasutusel olnud juba mitmeid aastaid, et võidelda salakaubanduse ja kuritegevusega. Selle eesmärk on ennekõike salakaubaveo tõkestamiseks teabe kogumine.

Piiridel fikseeritakse sõidukite piiriületusi aastast 2007. Sellist süsteemi kasutatakse ka Läti ja Leedu piiridel ning Balti kolleegidega toimub tihe infovahetus, et tõkestada just keelatud ja salakauba toomine riikidesse.

Numbrituvastussüsteem ei ole Tampere sõnul kuidagi võrreldav näiteks kiiruskaameratega, sest mingit automaatset reaktsiooni fikseerimisele ei järgne. "Numbrituvastussüsteemi abiga tuvastame piiril ainult selle, kas sõiduk sisenes Eestisse või väljus siit. Konkreetse kontrolli- ja reageerimisvajaduse selgitab välja meie riskianalüüs ning piiriületuse asjaolu on ainult üks fakt selles,“ ütles ta.

EE konverents
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare