Suurbritannias maksab barrel naftat 31,07 dollarit ja USAs 30,59 dollarit.

USAs panustakse rekordmahus tuletistehingute vormis nafta hinna edasisele langusele, kirjutas Reuters.

„Naftale tuleb väga huvitav aasta,“ ütles CMC Marketsi peaanalüütik Ric Spooner. „Mida odavamaks nafta läheb, seda kiiremini luuakse põhi ja hind hakkab taastuma.“

Analüütikud tõmbavad nafta 2016. aasta hinnasihte alla. Esmaspäeval langetasid nafta hinnasihte Barclays, Macquire, Bank of America Merril Lynch, Standard Chartered ja Societe Generale.

„2016. aasta alguses on nafta fundamentaalnäitajad halvenenud, mistõttu korrigeerisime suurelt oma nafta hinnaprognoosi,“ kirjutas Barclays Bank. „Me ootame nüüd, et nii Brenti kui WTI nafta maksavad mõlemad 2016. aastal 37 dollarit võrreldes vastavalt varasemate 60 ja 56 dollariliste ootusega.“

Kõige negatiivsema nägemusega on Standard Chartered, kes kärpis nafta hinnasihi kuni 10 dollarile barrelist.

„Fundamentaalselt ei liigu naftaturg tasakaalutaseme suunas, mistõttu mõjutavad hinda täielikult teiste varahindade nagu USA dollari ja aktsiaturgude põhjustatud rahavood,“ kirjutasid Standard Charteredi analüütikud. „Me arvame, et hind võib kukkuda isegi 10 dollarile barrelist enne kui fondijuhid jõuavad järeldusele, et hind on liiga palju kukkunud.“

„20 dollariline nafta hind on võimalik,“ kirjutas Morgan Stanley analüütik Adam Longson vahendab Financial Times. Üheks ohuks toorainete hindadele on Hiina võimalik edasine jüaani devalveerimine.

Hiina majanduse aeglustumine on kütnud üles mure, et tarbimise vähenemine viib nafta massiivse ülepakkumiseni isegi vaatamata 18 kuuga 70% hinna vähenemisele.

Kui Hiina muudab oma valuuta odavamaks, siis muudab see USA dollarites kaubeldavate nafta ja teiste toorainete hinnad jüaanides kallimaks ja see vähendaks taas omakorda nõudlust.

„See viiks toorainete hinnanõrkuse järgmisele ringile ja saadaks nafta 20 dollarile,“ kirjutas Longson analüüsis. „20-25 dollarilise nafta hinnastsenaarium on võimalik juba üksi valuutakursside muutuste tõttu.“

Teised pangad on nafta hinnasihtide languse põhjendusteks toonud teisi põhjuseid nagu näiteks USAs nafta ladustamisvõimaluste täitumist ning seda, et nafta hind võib langeda nii madalale, et seda ei ole majanduslikult otstarbekas merel tankerites hoida.