Eesti Õlletootjate Liidu juhatuse esimehe Jüri Kerdi sõnul on aktsiisipoliitika osa alkoholipoliitikast tervikuna. "Euroopa riikide alkoholipoliitika ühisjooneks on trend eristada piirangutes kerget ja kanget alkoholi, mille eesmärgiks on pigem soodustada inimeste alkoholivalikus kergemaid alkohoolseid jooke ning seeläbi vähendada absoluutalkoholi tarbimist inimese kohta," selgitas Kert.

Tema sõnul on Eestis kehtiv kange alkoholi aktsiisi suhe Eestis hetkel kehtiva õlle aktsiisiga võrreldes Euroopa riikidega nihkes, andes eelised kange alkoholi tarbimiseks.

"Juba praegu on õlle üks protsent alkoholi kallim kui üks protsent alkoholi viinas. Lihtne rehkendus näitab, et Premium tüüpi õlle üks alkoholikraad maksab 1,7-1,9 krooni, samas Lauaviina üks alkoholikraad maksab aga 1,1-1,3 krooni. Selline ebaõiglus soodustab selgelt kange alkoholi tarbimist, samas puudub analoogne pretsedent teistes arenenud Euroopa riikides," leidis Kert.

Õlleliidu andmetel kasvab Eestis kangete alkohoolsete jookide müük tunduvalt kiiremini, kui lahjade alkohoolsete jookide müük. "Tootjaliitude andmetel aastal 2003 on kangete alkohoolsete jookide kogumüük Eestis kasvanud võrreldes 2000. aastaga 54 protsenti. Samal ajal on lahjade alkohoolsete jookide kasv olnud 11 protsenti. Seega ei ole Eesti inimeste alkoholitarbimise tõusu taga mitte kerge, vaid pigem kange alkoholi populaarsuse kasv.

Eestis kehtiv alkoholiaktsiisi määr õlledele on Euroopa keskmiste seas ning ligemale kaks korda kõrgem, kui teistes Balti riikides," teatas Kert.

Eestis kehtestatud õlleaktsiis on Euroopa riikide hulgas keskmiste seas. Kõrgem on aktsiis 16 riigis, madalam 14 riigis. Eestis kehtiv aktsiis õllele on hetkel ligemale kahekordne võrreldes samasse majandusruumi kuuluva Läti ja Leeduga. Samuti on teistes Balti riikides kerge alkoholi aktsiisi määra vahe võrreldes kangega suurem, lahjade alkohoolsete jookide kasuks. Õlleliidu hinnangul võib õllede hinna tõus soodustada õlle massilist sissetoomist Lätist.

Õlleliidu teatel näitavad uuringud, et õlle tarbimine sarnaneb veini ja teiste kergete alkohoolsete jookide tarbimisele, erinedes tarbimissituatsioonilt kangete alkohoolsete jookidega.