Paberid näitavad, et Briti Neitsisaartel registreeritud firma Hodge Bay Investmentsi soetas 2004. aastal 928 dollari eest Tallinnas Mustamäel tegutsenud firma.

"Pealtnägija" ei tea, kes on selle tegelik omanik, sest sellesse lahtrisse märgiti paberites omakorda firma, mis on registreeritud Niue saareriigis. Aga. See sama Hodge Bay Investments ilmub varsti pärast loomist välja skandaalses loos Eestis.

Nimelt avastas maksuamet järelkontrolli tehes, et Oliver Kruuda firma ostis samalt Neitsisaarte ettevõttelt arulagedalt kalli juustutootmisliini oma Paide tehasesse.

Maksuameti peajurist Karolin Lorents ütleb, et Kruuda skeem oli hästi lihtsasti tehtud. "Kõigepealt osteti juustuseade umbes 600 000 euro eest. Kui see oli olemas, vormistati sama tehing teist korda 3,5 miljoni euro eest. Ja kõik see raha, mis sealt vahele sealt üle jäi, see siis saadi maksuvabalt välja viia. Kruuda korraldas kogu selle tehingu, nii tuleb ka kohtuotsusest välja, andis juhiseid, otsis investoreid, rääkis tehingu asjaolud läbi," kirjeldas jurist telesaates.

Otsuses seisab siiski selgelt: "Kruuda oli fiktiivse tehingu sõlmimise organisaator ja huvitatud isik" ning tema tegevus „fiktiivsete arvete kajastamisel oli suunatud maksupettuse toimepanemisele."

Paberid näitavad, et samal ajal, kui Oliver Kruuda maksuametiga kohut käis, äratati vahepeal riiulile pandud Hodge Bay 2014. aastal jälle ellu ja direktoriks ja omanikuks pandi ei keegi muu kui kunagine investeerimispankur Kalle Norberg.

Aga veel segasemaks läheb. Lekkinud paberitest nähtub, et riiulifirma ajutises elluäratamises mängis rolli advokaat Hannes Vallikivi, kes saatis otse Mossack Fonseca kliendihaldurile selle kohta mitmeid instruktsioone. Vallikivi, kellest on tänaseks saanud Advokatuuri esimees, keeldub kliendisaladusele viidates kommentaaridest, aga kinnitab, et pole teinud midagi ebaseaduslikku.

Maksuameti esialgne nõue oli 17 miljonit krooni, vaidlus kestis lõpuks ligi 10 aastat ja päädis tänavu veebruaris lõpuks sellega, et Kruuda peab isiklikult maksma üle 300 000 euro. Maksuamet nägi esimest korda pabereid salapärase Neitsisaarte firma sünni kohta Pealtnägijas.

Maksuameti peajuristi sõnul oleks oluliselt keerulisem olnud riigilt raha välja petta, kui Kruuda oleks sinna Eesti firma vahele pandud. "Need põhjendused oleksid siis kindlasti olnud võib-olla veel loomingulisemad..," nentis Lorents.

Oliver Kruuda ei ole aga "Pealtnägija" käsitlusega põrmugi nõus. "Maksupettust ei ole kindlasti tehtud. See kohtuotsus on nüüd lõplikult jõustunud, on ju, ja seal see sisuliselt jäi see asi arutamata sellepärast, et riigikohus ei võtnud seda uuesti menetlusse," ütles Kruuda saates.