Peapiiskop Urmas Viilma: soovime, et raha eraldamine kirikule oleks seadusega kooskõlas

 (24)
Urmas Viilma intervjuu
Urmas Viilma intervjuuFoto: Andres Putting

Õiguskantsler Ülle Madise on seisukohal, et viis, kuidas valitsus sõja ja okupatsiooni käigus omandiõiguse rikkumisega tehtud ülekohtu heastamiseks kirikutele raha eraldas, pole seadustega kooskõlas. EELK peapiiskop Urmas Viilma väitel pole just seetõttu rahaeralduse leping siiani allkirju saanud.

"Õiguskantsler Ülle Madise tänane selgitus annab vastuse küsimusele, miks juba detsembris langetatud otsust pole täitma asutud ning leping on endiselt poolte poolt alla kirjutamata ja hüvitis välja maksmata. Eesti Evangeelsel Luterlikul Kirikul (EELK) ei ole mingit soovi saada riigilt raha ilma korrektse seadusliku aluseta. Meie soovime, et olukord laheneks ja Niguliste kiriku omandivaidlusele saaks lõpuks joone alla tõmmata. Selle küsimusega seoses on olnud õhus palju emotsioone, asjatut lahmimist ja sildistamisi, mis ei ole tulnud kasuks ei valitsusele ega kirikutele, kellel on õigus oma varade tagastamisele või nende kompenseerimisele. Oleksime väga rõõmsad, kui Vabariigi Valitsus leiaks olukorrast väljapääsu, mis aitaks võimalikult kiiresti põhimõttelise hüvitamisotsuse ellu viia ja oleks sealjuures kooskõlas seadustega," teatas Viilma.

Valitsus otsustas detsembris eraldada omandireformi reservfondist üle kaheksa miljoni euro Eesti Evangeelsele Luterlikule Kirikule ja Eesti Apostlik Õigeusu Kirikule sõja ja okupatsiooni käigus omandiõiguse rikkumisega tehtud ülekohtu heastamiseks. Luteri kirik sai seejuures 6,75 miljonit eurot ja õigeusukirik 1,42 miljonit eurot.

Õiguskantsler Ülle Madise sõnul võttis valitsus raha eraldades endale sisuliselt õiguse, mis kuulub vaid riigikogule.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare