Jaanuari lõpus alustatud piimatoodete eksporditoetuste maksmisele lisandus märtsi alguses ELi otsusel teinegi abimeede - sekkumiskokkuost. E-piima juhi Jaanus Muraka sõnul peaks need kaks aitama piimatoodete pakkumise ja nõudluse tasakaalu viia, kuid pole selge, millal see täpselt juhtub. "Eksporditoetuste poliitika ei ole kahjuks veel positiivseid märke turule toonud. Aga ma usun, et see juhtub, lihtsalt inertsid turul on suured. Võib-olla aprilliks tuleb stabiliseerumine," ütles Murakas Äripäevale. "Mitte et tootjatele piima hind tõuseks, aga vähemalt langus peatub."

Valio Eesti juhi Kari Finska sõnul on toetused neid juba mõningal määral ekspordil Venemaale aidanud. "Nimelt aitab eksporditugi osaliselt kompenseerida rubla devalveerimisest tulenevat kahjumit," selgitas ta. Kuna Valio Võru juustutehase toodangust läheb umbes 90 protsenti ekspordiks, avaldas Finska lootust, et toetused ja riiklik kokkuost mõjutavad hinda maailmaturul nii palju, et see omakorda vähendaks survet toorpiima hinnale.

Muraka sõnul on piimatootjate jaoks olnud hinnalangus väga järsk, kuid turu olukord on muutunud veelgi kiiremini. "Tööstus on olnud ajalises mõttes selle olukorra puhverdaja. Kogu aeg on loodetud mingi parema stsenaariumi käivitumisele ning hinda ei ole langetatud nii kiiresti, kui turud on tööstuste jaoks tegelikult ära kukkunud," rääkis Murakas, kelle ühistu ekspordib oma toodangust ligi 70 protsenti.

Alates sügisest on suurem osa kokkuostjaid maailmaturu ülimadalate hindade tõttu toorpiima kokkuostuhinda pidevalt langetanud. Kui stabiilses turuolukorras sõlmiti kokkuostulepingud isegi kuni aastaks, siis nüüd vaadatakse need üle enamasti igakuiselt. Näiteks Eesti turule orienteerunud Maag Piimatööstuses kehtis siiani ühe kvartali jooksul kindel hind, kuid ettevõtte juhi Valdis Noppeli sõnul on turg "nii hullumeelne", et teisest kvartalist alustatakse piima hinna igakuist ülevaatamist.