Praxis juhib tähelepanu IRLi maksusüsteemi muudatuste nõrkustele: teatud leibkonnad viiakse "vägisi" kõrgemale sissetulekutasemele

 (16)
Praxis kritiseerib IRLi maksumuudatusi.
Praxis kritiseerib IRLi maksumuudatusi.Foto: Andres Putting

IRLi maksuettepanek suurendab madala palga saajate netopalka, kuid samas tõstab marginaalset maksumäära - võrreldes praeguse olukorraga rahaliselt palgasaajad võidaksid, kuid teatud piirkonnas on täiendav tööpanuse suurendamine karistatud päris kõrgelt, tegelik maksumäär koos töötuskindlustusmakse ja kogumispensionimaksega ulatub 43 protsendini vahemikus 500-846 eurot.

Analüütikud Andres Võrk ja Mari Kalma kirjutavad Praxise blogis, et vähem on tähelepanu juhitud sellele, et arvestama peab ka maksusüsteemi koosmõju teiste toetustega.

Näiteks tulenevalt sellest, et vajaduspõhine peretoetus sõltub leibkonna netosissetulekust väga spetsiifilisel viisil, võib juhtuda, et teatud leibkonnad viiakse IRLi poolt “vägisi” kõrgemale sissetulekutasemele, mille tulemusena nad kaotavad vajaduspõhise peretoetuse ja kokkuvõttes lõpetavad madalama sissetulekuga.

Seega soovitame, et maksupoliitika meetmete mõju analüüsimisel arvestatakse nende koosmõju teiste toetustega, lisavad analüütikud.

IRL on käinud välja lubaduse kaotada alla 500-eruose sissetuleku saajatel tulumaks.

EE konverents
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare