Riigikohtu hinnangul rikkus Tallinna ringkonnakohus oluliselt kriminaalmenetlusõigust, kuna 28. veebruaril langetatud otsusel puudus ühe kohtuniku allkiri. Ringkonnakohus arutas Tooli ja Kirberi süüasja kolmest kohtunikust koosnevas kohtukoosseisus ja seaduse järgi peavad kohtuotsuse allkirjastama kõik kohtukoosseisu liikmed. Tooli ja Kirberi otsusel olid aga vaid kahe kohtuniku allkirjad, vahendab BNS.

Riigikohus pidas seda oluliseks kriminaalmenetluse õiguse rikkumiseks ning otsustas saata kriminaalasja samale kohtule uuesti arutamiseks.

Riigikohus arutas Toomas Tooli ja Karoly Kirberi süüasja Põhja ringkonnaprokuratuuri Maria Suti kassatsioonkaebuse alusel, milles prokurör taotles süüdistatavate süüdimõistmist.

Tallinna ringkonnakohus otsustas 28. veebruaril veebruari lõpus avaldatud otsusega jätta rahuldamata Maria Suti apellatsioonkaebuse, milles ta taotles kohtualuste süüdimõistmist.

Samas rahuldas kohus osaliselt Tooli ja Kirberi apellatsioonkaebused, mis käsitlesid riigilt õigusabikulude väljamõistmist. Nii mõistis ringkonnakohus riigilt Kirberi kasuks õigusabikulu katteks välja 10 660 eurot ja Tooli kasuks 19 173 eurot, suurendades maakohtus väljamõistetud summasid märgatavalt.

Harju maakohus mõistis mullu oktoobris Tooli ja Kirberi õigeks. Kohus leidis, et meeste süü on tõendamata ning jättis ühtlasi läbi vaatamata nende vastu esitatud 75 985 krooni suuruse tsiviilhagi. Samuti mõistis kohus riigilt kohtualuste kasuks osaliselt välja kaitsjakulud.

Kriminaalmenetluse seadustiku kohaselt on menetluskulu valitud kaitsjale või esindajale makstud mõistliku suurusega tasu ja muud menetlusosalise vajalikud kulud, mis on tekkinud seoses kriminaalmenetlusega. Toolile on advokaadibüroo Sorainen osutanud õigusabi teenust esitatud materjalide kohaselt kokku 871 287 krooni eest. Kirberi kaitsja advokaat Jüri Leppik on osutanud õigusabi teenust esitatud materjalide kohaselt kokku 166 800 krooni eest. Mõlemal juhul pidas kohus mõistliku suurusega tasuks 50 000 krooni.

Prokurör nõudis mullu juunis Toolile lühikest šokivangistust. Sutti hinnangul on Tooli süü tõendatud ning kohus peaks talle mõistma üheaastase vangistuse. Sellest peaks Tool prokuröri nõudel ühe kuu reaalselt trellide taga veetma, ülejäänud karistusaja aga kandma tingimisi nelja-aastase katseajaga.

Kirberile nõudis prokurör rahalist karistust 250 päevamäära ehk 275.000 krooni ulatuses. Samuti peaks kohus mehelt võtma kolmeks aastaks õiguse töötada väärtpaberitehingutega seotud ametikohal.

Prokurör Maria Sutt on varem kinnitanud, et Tooli ähvardas oma äripartnereid. Süüdistuse järgi soovis Tool osaleda kinnisvarafirma Arco Vara juhtimises, ent ei saanud nõukogu liikmete ja teiste suuromanike Hillar-Peeter Luitsalu ja Richard Tomingasega kokkuleppele ning ähvardas seejärel neid makseraskuste põhjustamisega.

Süüdistaja hinnangul oli Tooli tegevuse motiiviks kahjustada Luitsalu ja Tomingase majanduslikke huve ja suurendada ma osalust, et võtta üle Arco Vara juhtimine.

Toolile kuuluv ettevõte Freier Projekt suurendas mullu korduvalt oma osalust Arco Varas. 13. novembri seisuga omas Freier Projekt 23,47 protsenti Arco Vara aktsiatest, olles ühtlasi suurim aktsionär.

Tooli süüdistatakse selles, et olles oma abikaasa volitatud esindaja, andis ta ajavahemikul 14.-21. juulini 2008. aastal AS-i SEB Pank maaklerile Kirberile telefoni teel tehingukorraldused müüa oma abikaasaga seotud SEB Panga esindajakontol olevad aktsiad suurtes kogustes ajas järjest madalama hinnaga.

Prokuratuur alustas antud asjas kriminaalmenetlust 2009. aasta veebruaris finantsinspektsiooni kuriteoteate alusel. Eeluurimise viis läbi Põhja politseiprefektuuri majanduskuritegude talitus.