Taastuvenergia toetuste uuendatud seaduseelnõu on koostatud Konkurentsiameti analüüsi ekslike järelduste põhjal. Eelnõus ei võetud arvesse turuosaliste mõistuspäraseid muudatusettepanekuid, teatasid ühisavalduses ühingud (Eesti Jõujaamade ja Kaugkütte Ühing (EJKÜ), Eesti Tuuleenergia Assotsiatsioon (ETEA) ning hüdroenergia ettevõtteid ühendav MTÜ Eesti Veskivaramu), kuhu kuuluvad ettevõtted on viimasel kolmel aastal investeerinud taastuvenergiasse ligi kaheksa miljardit krooni.

Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni juhatuse esimees Martin Kruus selgitas, et vastavalt Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud elektrimajanduse arengukavale peaks tuuleenergia koguvõimsus aastaks 2020 olema 900 megavatti, hetkel on see näitaja kõigest 150 megavatti. „Eelnõus on arvestamata jäetud ETEA sõnaselge ettepanek, et taastuvenergia toetuste muudatus ei tohiks puudutada olemasolevaid projekte, sest nende investeerimisotsused on tehtud kehtivate reeglite alusel. Samuti pole võimalik planeerida uusi projekte kui vanad lubadused ei kehti, sest nii puudub ka uute reeglite kehtimise osas igasugune kindlus,“ ütles Kruus.

Ka eelnõu seletuskiri märgib, et õigusakti muutmisel elektritootjale ebasoodsas suunas on tegemist õiguspärase ootuse põhimõtte riivega. Seda on õigustatud Konkurentsiameti järeldustega, justkui teeniks kõik taastuvenergia tootjad nii täna kui ka tulevikus ülikasumeid.

"On kahetsusväärne, et eelnõu koostamisel on ignoreeritud taastuvenergiasse investeerinud Eesti ning rahvusvaheliste ettevõtete õigustatud ootusi ning teisalt on püütud eelnõud presenteerida kui elektrihinna alandamise vahendit," resümeerisid ettevõtjad.