Euroopa Liidu juures asuv süsteemsete riskide hindamise erikomisjon ESRB (European Systemic Risk Board) avaldas täna keskpika perspektiivi hoiatuse eluasemeturu haavatavuse kohta kaheksale ELi liikmesriigile. Lisaks Soomele ja Rootsile olid hoiatatute seas Austria, Belgia, Holland, Luksemburg, Taani ja Ühendkuningriik.

Erikomisjon hindas eluasemeturu riske kõigis liikmesriikides ja avastas suuremat sorti riske 11 riigis. Neist Maltale otsustas ESRB hoiatust mitte väljastada, sest sealsel eluasemeturul puuduvad süsteemsed riskid; Eesti ja Slovakkia pääsesid hoiatusest seetõttu, et on asunud juba riskide maandamisega tegelema.

Rootsi kohta kirjutas ESRB oma riskiülevaates, et sealne kinnisvaraturg on ilmselt ülehinnatud ning teatud majapidamiste gruppides on võlatase suur ja üha kasvav. Kõrge ja kasvav võla-sissetuleku suhe ja eluasemelaenude maht näitavad, et riskid muudkui süvenevad. Rootsis on Euroopa üks ülehinnatumaid kinnisvaraturge, leidis erikomisjon.

ESRB leidis, et Rootsi kinnisvaraturu rahustamiseks rakendatud meetmed on küll adekvaatsed, aga ei pruugi olla piisavad.

Komisjoni hinnangul võib nakkus riskistsenaariumi rakendumisel Rootsis levida üle kogu Põhja- ja Balti regiooni. Sama tõdes komisjon Soome kohta.

"Soome pangasektor on kontsentreeritud ja eluasemeturu osakaal on suur, samuti on pangasüsteem tugevasti ühendatud teiste Põhja- ja Baltimaadega, kus finantsstabiilsusele mõjuvad samuti eluasemeturgude riskid," märkis ESRB.

Konkreetselt Soomele suunatud hoiatuses kirjutas ESRB, et majapidamiste võlatase võrrelduna sissetulekusse on seal ajaloolise rekordi lähedal ning muu Euroopaga võrreldes väga kõrge. Võlg on kontsentreerunud väikesesse majapidamiste gruppi - 10% majapidamistest on võla suhe sissetulekuga 300% ning suurel osal neist koguni üle 400%, hindas erikomisjon. Eluasemeturul on hindade, üürimäärade ja sissetulekute suhe küll enam-vähem samasugune kui see on varemgi olnud, kuid kehv majanduse väljavaade suurendab riske.