Soome ajaleht Helsingin Sanomat kirjutas neljapäeval Eesti majanduspolitsei komissarile Marek Helinurmele viidates, et Silmet pettis erastamisagentuuri off-shore panga abil ja esitas agentuurile võltsitud dokumente.

Helinurm ütles ajalehele, et järgmisena võtab politsei luubi alla Silmeti tegevuse, kuna maksuameti esitatud paberite järgi lasuvad ettevõttel võltsimiskahtlused.

Maksuameti pressiesindaja kinnitas BNS-ile, et on esitanud politseile materjalid, mis Silmetit puudutavad. Maksuamet ei saa enne politsei uurimistulemuste selgumist juhtumi sisu kommenteerida.

Helinurm ei osanud öelda, kas Tiit Vähi ise on pettusega seotud, kuid nentis, et firma juhtkond pidi sellest teadlik olema.

Silmeti erastas 1997. aasta jaanuaris AS Ephag, mis kuulus Margus Linnamäe juhitavale Magnu Grupile ja ärimees Thomas Waldinile.

Tollane peaminister Vähi kinnitas pikka aega, et tema ostjate ringi ei kuulu, kuid peaministri ametist lahkudes asus ta ettevõtte tegevust juhtima.

Vähi ütles BNS-ile, et Silmeti praegune omanikering ei ole võimaliku pettusega seotud, kuna erastaja Ephag nende hulka enam ei kuulu.

Silmeti praegused omanikud on Vähi teatel tema endaga seotud firma Kaia Invest, mis omab 50 protsenti Silmeti aktsiakapitalist ja Linnamäele kuuluv Cottelia Trading.

Vähi kinnitas, et tema liitus Silmetiga tükk aega pärast selle erastamist, seetõttu ei tea ta Silmeti erastajate võimalikust seotusest off-shore firmade ja pettustega midagi.

Kuigi Vähist sai Silmeti aktsionär alles eelmisel aastal, kuulus ta alates 1997. aasta sügisest ettevõtte nõukokku.

Silmeti aktsionärid otsustasid 1997. aasta augusti keskel kanda ettevõtte senise 7,4 miljoni kroonise aktsiakapitali kahjumi katteks maha ja moodustada seniste osaluste alusel uue aktsiakapitali minimaalse suurusega 40 miljonit krooni, mille tollane suuraktsionär AS Ephag ka kohe sisse maksis.

Valitsus otsustas, et ei osale Silmeti aktsiakapitali laiendamises ja müüb selle asemel maha oma aktsiate optsiooni, mille tulemusel sai Ephag 100 protsendi Silmeti aktsiate omanikuks.

Vähi, kes on eri perioodidel esitanud vastukäivaid väiteid enda omandisuhetest Silmetiga, ütles neljapäeval BNS-ile, et Ephag loobus Silmeti aktsiatest pärast seda, kui riik oli esitanud firma kohta mitteaktsepteeritava bilansi.

Pärast aktsiakapitali mahakandmist 50 miljoni kroonise kahjumi katteks maksid uue, 40 miljoini kroonise aktsiakapitli sisse uued investorid, rääkis Vähi.

1997. aastal Vähi enda väitel Silmeti aktsiaid ei ostnud, vaid omandas need 1998. aastal Thomas Waldinilt.

Ephag ostis Silmeti 65 protsenti aktsiaid 1997. aasta jaanuaris 26 miljoni krooni eest.

Maksuamet teatas mõne kuu eest, et leidis Divecis korraldatud läbiotsimisel võltsitud dokumente, mille alusel võib majanduspolitsei algatada mitmeid kriminaalasju.