MetaMed pakub üle interneti sisuliselt igaühele, kes teenust osta jaksavad, isiklikku kõrgetasemelist meedikute uurimisrühma. Nimelt kogub MetaMed kokku kõikvõimalikud patsiendi kohta käivad andmed – alates inimese geenikaardist ja elukeskkonnast ning lõpetades varem põetud haigustega – ja annab need parimatele arstidele analüüsida.

Nii võib haruldase haiguse põdeja saada MetaMedist kinnitust oma senisele diagnoosile, täpsemaid prognoose haiguse arenemisest, soovitusi kõige uuemate ravimite tarvitamiseks või lausa geneetilise analüüsi, mis näitab muuhulgas haiguse võimalikku pärilikkust.

Tõsi küll, igaüks praegu veel MetaMedi teenuseid endale lubada ilmselt ei saa. „Jah, praegu pakume teenust jõukale kliendile,” ütles MetaMedi nõukogu esimees Jaan Tallinn, Eesti IT-edulugude Kazaa ja Skype’i üks loojatest. „Alustaval teenusfirmal on lihtsam tegeleda väheste jõukate klientidega kui paljude keskklassi-klientidega,” selgitas Tallinn uue ettevõtte ärimudelit. Kuigi iga klient saab MetaMedilt isikliku pakkumise, maksavad isikliku arstide uurimisrühma teenused TheNextWebi andmetel umbes 5000 dollarit 24 tunni eest. Kuna keerulise juhtumi analüüsimine võtab aega kuni neli tööpäeva, peaks arvestama 20 000 dollarise arvega. Ravikindlustus üldjuhul erameditsiini teenuseid ei kata.

Jaan Tallinna sõnul on MetaMedi peamiseks sihtturuks praegu USA. Samas lubab ettevõte vastata ka mujalt pärit patsiendi päringule, kuigi see ei tähenda lubadust kõiki soovijaid teenindada.

MetaMedi laiemaks tagamõtteks on ära kasutada üha suuremat hulka infot, mis iga inimese kohta tänapäeval saadaval on. „On väga võimalik, et inimese oodatavat eluiga saab 10 või 20 aasta võrra pikendada, kui kogu asjakohane info kokku koondada,” on MetaMedi asutaja, ettevõtja ja futurist Michael Vassar selgitanud väljaandele VentureBeat. Tavapärases meditsiinisüsteemis ei jõua arstid kogu informatsiooni läbi töötada ja loomulikult ei jõuaks ravikindlustus sellise põhjalikkuse eest ka maksta.

MetaMed erineb oma tehnoloogialt Jaan Tallinna varasematest ettevõtmisest, mille iseäraks oli nn partnervõrk (ingl k peer-to-peer võrk). MetaMed viib lihtsalt üle interneti kokku patsiendi, tema andmed ja ekspertidest arstid.Teine Eesti meditsiini-startup loob tarkvara aju taastusraviks

Meditsiini ja tehnoloogia ristumisel arendavad teisedki idufirmad nutikaid ideid. Hiljuti Tallinna Teaduspargi Tehnopol ja Taani ettevõtluskiirendi Accelerace tervise-ettevõtete programmi võetud Cognuse on Eesti firma, mis loob tarkvara aju taastusraviks.

„Me pakume neuropsühholoogide ja terapeutide poolt välja töötatud mänge, mis aju piirkondi stimuleerivad ja treenivad,” selgitas Cognuse’i juht Andres Mellik. Kui inimese aju mingi piirkond saab trauma läbi kannatada, siis saab seda stimuleeriva tegevusega taastada – seda nimetatakse kognitiivseks rehabilitatsiooniks. Cognuse pakub oma tarkvara igal tasemel klientidele – alates avalikest haiglatest ja erakliinikutest kuni eraisikuteni. „Tõsi küll, eraisikutega pole me jõudnud ressursside tõttu veel tegeleda,” lisas Mellik. Tema sõnul on firma fookus praegu Aasias, palju on ettevõtte vastu huvi Jaapanist, Hiinast, veidi vähem Koreast. „Aga muidugi [pakume teenust] ka Eestis ja siinses piirkonnas, Skandniaavias,” ütles Mellik. Tehnopoli teaduspargi ja Taani kiirendi abiga saab Cognuse ja teised Eesti ja Läti tervisetehnoloogia ettevõtted konsultatsiooni ärimudeli lihvimiseks ja muud nõustamist, mida sellises etapis ettevõtted vajavad.