Statistikaameti esialgsetel andmetel on 2015. aasta kasum programmeerimisega tegelevatel ettevõtetel Eestis tervikuna negatiivne.

„Kuigi täpsemaid järeldusi võimaldavad teha statistikaameti täisaasta andmed, mis avaldatakse 2016. aasta lõpus, on kasuminumbri ees olev miinusmärk murettekitav,“ ütles Swedbanki IT-sektori juht Anu Kalmurand pressiteenistuse vahendusel.

„Kuigi palgakasv mõjutab kõiki ettevõtlusharusid, on selge, et IT-valdkonnas kasvavad tööjõukulud iseäranis kiiresti tulenevalt piiratud tööjõu pakkumisest. Paraku kiiret lahendust siin ei ole,“ lisas ta.

2014. aastal kasvas palk info- ja sidevaldkonnas ligi 1%, 2015. aastal 8% ning 2016. aastal on esimese poolaasta kasv võrreldes 2015. aasta keskmisega olnud lausa 10%.

Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu esimees Anneli Heinsoo näeb ohumärki just keskpärase kvalifikatsiooniga tööjõu ebaproportsionaalses ülemaksmises, võrreldes produktiivsusega. Heinsoo hinnangul see tendents niipea ei muutu.

„Leevendust kasvavatele palgakuludele võib pakkuda välistööjõud, mille poole meie ettevõtjad üha enam vaatavad. Töötajaid värvatakse peamiselt Kesk- ja Ida-Euroopa riikidest, näiteks Ukrainast ja Valgevenest,“ märkis Anu Kalmurand.

„Madalamate elamiskuludega Ida-Euroopa riikide jaoks on Eesti palgad atraktiivsed ning programmeerijad ei pea oma töö tõttu tingimata Eestisse kolima,“ selgitas ta.