Turismimaks ohustab turismi

 (8)

Tallinna linnavalitsuse kavandatav turismimaks võib turismi- ja laevafirmade juhtide hinnangul mõjuda negatiivselt Eesti mainele ja vähendada turistidevoolu, mis omakorda annab tagasilöögi kogu riigi majandusele.

"Kui turistile kehtestatakse maks selle eest, et ta siia tuleb, viib see alla Eesti riigi turismisõbraliku imago," ütles Eesti Turismifirmade Liidu president Daisy Järva, kelle sõnul pole sellist maksu üheski Eesti lähiriigis. Oma paljudelt reisidelt teab Järva enda sõnul nimetada ainult Singapuri, kus kehtib riigist väljumise maks. "Aga see on ka eksootiline maa, kuhu inimesed igal juhul lähevad, meie peame mõtlema, kuidas rohkem turiste kohale meelitada," selgitas ta.

Järva sõnul maksavad väliskülalised Eesti riigile niigi sadama- ja lennujaamatasude näol. Eestit külastavatest soomlastest käib põhiosa siin kauba järel ja see osa on Järva hinnangul küllaltki hinnatundlik.

Järva sõnul alustab Tallinn turismimaksu kehtestades valest otsast. "Omavalitsuste kohus peaks olema turismi soosimise kaudu toetada ettevõtlust ja luua uusi töökohti ning selle kaudu kasu saada," leidis ta.

Oma eitava hinnangu turistidele kehtestatavate maksude suhtes on andnud ka rahvusvaheline reisikorraldajate föderatsioon IFTO, hoiatades ühtlasi võimalike tagasilöökide eest.

Silja Line Eesti juhatuse esimehe Meelis Laido sõnul ei tule kõne alla turismimaksu lisamine sadamas võetavale reisijamaksule, sest see on Tallinnas niigi kõrgem kui näiteks Helsingis. Edasi-tagasi sõidul maksab soomlane praegu 40 krooni reisijatasu. Laido ütles, et ei kujuta ette, kuidas hakatakse sel juhul vahet tegema nende reisijate vahel, kes jäävad Tallinna pidama ja kes siit kohe edasi mujale Eestimaale suunduvad.

Mõtte turismimaksu kehtestamisest käis välja Tallinna uus linnapea Tõnis Palts kohe pärast enda ametisse nimetamist. Tema sõnul tuleks Tallinna külastavad välisturistid maksustada kümne Soome marga ehk umbes 25 krooni suuruse maksuga niipea kui võimalik. Maksust laekuv umbes 75 miljonit krooni aastas läheks vanalinna turismiobjektide korrastamiseks, hooldamiseks ja atraktiivsemaks muutmiseks.

Tallinna abilinnapea Liisa Pakosta sõnul on kaalutud erinevaid võimalusi Tallinna vanalinna turistisõbralikumaks muutmiseks ja ühena neist on päevakorrale tõusnud ka turismimaksu kehtestamine. Kuidas maksu koguma hakatakse, ei soovinud ta teema enneaegsusele viidates selgitada.

Tallinna linnavalitsuse turismiosakonna juhataja Evelyn Zirk ütles, et kõnealuse maksu kehtestamiseks tuleb alustada seadusemuudatusest ja selle peab heaks kiitma riigikogu. Tema sõnul on turismimaksu kogumiseks mitmeid võimalusi. Üks neist on lisada see sõidupileteile, kuid siis tekib küsimus, kes on oma ja kes välisturist, selgitas ta. Teise võimalusena tuleb Zirki sõnul kaalumisele maksukogumine majutusasutustes, nagu on see korraldatud Horvaatias ja Hollandis. Võimalik on võtta ka mingi protsent turismiga teenindavate ettevõtete käibelt. "Mingil juhul ei tohiks juhtuda, et maksu kogumise kulud ületavad sellest saadavat tulu," leidis ta.

Maksu kehtestamist turistidele pooldas ka Pärnu linnavalitsuse välissuhete ja turismi nõunik Tiina Kiibus, kes lubas sellise ettepaneku teha Pärnus. Ta hoiatas, et maksu kehtestamine peab olema väga hoolikalt läbi mõeldud ja turist peab täpselt teadma, mida ta selle eest saab. Ta tõi näiteks Saksamaa, kus populaarse väikesaare külastajad saavad maksu arvel soodustusi muuseumi- ja näitusepiletite ostmisel.