Uus tsoneerimise eelnõu annab rohkem paindlikkust elussigade ümberpaigutamisel tsoonide vahel ning seab tingimused tsoneerimise kaotamiseks, teatas ministeerium.

„Oleme läbirääkimistel Euroopa Komisjoni ja teiste liikmesriikidega saavutanud esialgsed kokkulepped tsoneerimise tingimuste täpsustamiseks. Baltimaad ja Poola on taotlenud Euroopa Komisjonilt, et kauplemispiirangute kehtestamine ja kaotamine oleks senisest läbipaistvam ning piirangud proportsioonis võimalike riskidega,“ ütles maaeluminister Urmas Kruuse.

„Seniste kohtumiste põhjal näeme, et nii komisjon kui teised liikmesriigid mõistavad vajadust kauplemispiirangutesse paindlikkuse lisamiseks. Tingimusel, et suudame välistada kõikvõimalikud riskid viiruse edasikandumiseks," lisas ta.

Hetkel kehtiv Euroopa Komisjoni rakendusotsus võimaldab kolmandast tsoonist viia elussigu vaid selleks tunnustatud tapamajja, nende sigade lihast valmistatud tooted peavad olema kuumtöödeldud vähemalt 80 kraadi juures või erimärgistatud. Erimärgistatud toodete väljaviimine Eestist on keelatud.

Arutluse all oleva uue eelnõu kohaselt saaks edaspidi viia elussigu ja aretusmaterjali kolmandast tsoonist nii Eestis kui teises seakatku nakatunud riigis asuvasse teise tsooni edasiseks pidamiseks ning teatud aja möödumisel neid ja nendest valmistatud tooteid turustada piiranguteta.

Uus tsoneerimise eelnõu sätestab ka tsoonide määramise alused ning tingimused tsoonide vähendamiseks ja lõpetamiseks.

Praeguste ettepanekute kohaselt võimaldaks uus rakendusotsus lugeda kolmandasse tsooni kuuluva ala teise tsooniks peale 12 kuu möödumist viimasest kodusigade haiguspuhangust ning teise tsooni muuta esimeseks tsooniks 12 kuud peale viimast seakatku diagnoosi metssigade hulgas.

Euroopa Komisjoni rakendusotsuse eelnõu loomatervishoiualaste tõrjemeetmete kohta seoses sigade Aafrika katku levikuga teatavates liikmesriikides on menetlemisel Euroopa Komisjonis ning selle peavad heaks kiitma 28 liikmesriiki, kes hääletavad eelnõu üle Euroopa Komisjoni loomatervishoiu alalises komitees tõenäoliselt veel selle aasta sees.