Kontrolli käigus registreeritakse peetavate sigade arv, kontrollitakse bioohutusmeetmete rakendamist ning loomade välitingimustes pidamise keelust kinnipidamist, teatas amet.

„Kuna tegemist on väga ohtliku ja nakkava loomataudiga, siis taudiohu tingimustes on oluline, et iga üksik loomapidaja rakendaks bioohutusmeetmeid,“ põhjendas lauskontrolli ameti peadirektor Ago Pärtel.

„Selleks, et vältida sigade katku levimist lähiriikidest Eestisse, peavad kõik seakasvatajad suhtuma taudiohtu väga tõsiselt. Lisaks pööravad ameti kontrollid senisest enam tähelepanu ka turgudel müüdava sealiha ja sealiha toodete päritolule, et vältida naaberriikide taudipiirkondadest pärineva liha sattumist Eesti turule,“ lisas ta.

Kõik seakasvatamiseks kasutatavad hooned peavad olema registreeritud põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametis (PRIA), samuti peab olema esitatud teatis sigade arvu kohta. Kui sigade pidamine on lõpetatud, peab ka PRIA-t sellest teavitama.

Alates 25. juulist kehtib kogu Eesti territooriumil kodusigade ja farmis peetavate metssigade välitingimustes pidamise keeld. Sigade katk inimestele ohtu ei kujuta.

Lätis, Leedus ja Poolas on viimastel kuudel diagnoositud mitmeid sigade Aafrika katku juhtumeid. Seni Eestis sigade Aafrika katku diagnoositud ei ole, kuid 40 kilomeetri ulatuses Läti piirist on kehtestatud puhvertsoon.