„Meie eesmärk oli leida loodava fondi jaoks meeskond, kellel on võimekus riistvara või füüsilise tehnoloogilise komponendiga tehnoloogiatesse investeerida ning kes suudab kasvatada alustavatest kõrgtehnoloogilistest ettevõtetest järgmised edulood ja valdkonna suunanäitajad. Superangeli meeskonnal on selleks olemas head eeldused ning nende investeerimisstrateegia toetab SmartCapi eesmärkide saavutamist,“ lausus SmartCapi juhatuse liige ja fondijuht Sille Pettai. Siftedi vahendusel on fondi kogusuuruseks 50 miljonit eurot.

Loodav fond hakkab investeerima ettevõtetesse, kelle toode või teenus ning ärimudel põhinevad ennekõike teadus- ja arendustööl ning sellega kaasneval intellektuaalomandi kommertsialiseerimisel. „Kõrgtehnoloogiliste valdkondade rahastus on täna kesine, kuna toodete ja teenuste turule jõudmise periood on pikk ning riskantne. Neid probleeme peaks loodav fond oluliselt leevendama,“ märkis SmartCapi juhatuse liige.

Sille Pettai sõnul on Superangeli meeskond juba varasemalt tõestanud ligipääsu suure kasvupotentsiaaliga tehinguvoole ning võimekust edukalt kaasata erainvestorite raha. SmartCap paigutab riigipoolse ankurinvesteeringuna fondi 15 miljonit eurot, millele lisaks kaasab fondivalitseja erakapitali.

Uus fond keskendub just varase faasi ettevõtetele ja pakub rahastust ka sellistele ettevõtetele, mille toode ei ole puhas tarkvaralahendus, selgitas Pettai. Samas võtavad fondi tingimused arvesse teadusmahuka kõrgtehnoloogilise toote või teenuse sageli keskmisest pikemat arendustsüklit. „Seetõttu ka eeldame, et fondi eluiga on tavapärase 10 aasta asemel vähemalt 12 aastatm“ märkis Pettai.

Edu jagatakse abistajatega

Kuni 5 protsenti fondi edukustasust jagatakse ekspertidele, kes aitavad fondi ettevõtetel edasi areneda, vahendab Sifted fondi partneri Veljo Otsasoni sõnu. Otsasoni sõnul on Superangelil olemas lai võrgustik erineva taustaga ekspertidest, kes on valmis ettevõtteid aitama ning seeläbi nende aega ja raha säästma.

Superangel on varajase faasi investorina tänaseks investeerinud rohkem kui 100 idufirmasse üle maailma. Ettevõtte partnerite portfelli kuulub ükssarvikuid nagu Bolt, Veriff, Pipedrive ja Rappi. Ettevõte investeerib tihti koos rahvusvaheliselt tuntud suurinvestoritega nagu Index, Sequoia, Accel ja Seedcamp aidates tuua globaalset kapitali lähemale siinse regiooni idufirmadele.

Kõrgtehnoloogilise fondi fondivalitseja väljavalimisse olid lisaks SmartCapi kompetentsile kaasatud sõltumatu rahvusvaheline ekspert ning mitmed valdkonna asjatundjad Eestist. Konkursil osales kuus fondivalitseja meeskonda. Fondivalitseja valikul hinnati muuhulgas nii fondivalitseja meeskonda kui ka kavandatavat investeerimisstrateegiat ja loodava fondi tingimusi ning meeskonna sobivust sellega.

Eesti riigile kuuluv riskikapitali fondivalitseja SmartCap kuulutas 2020. aasta lõpus välja avaliku konkursi, et leida erafondivalitseja loodavale kõrgtehnoloogia investeerimisfondile. Konkursi tulemusel sai selleks Superangel.