„Eesti elanike säästud üha kasvavad, kuid paraku on siinsel turul tegutsevad suurpangad pannud kliendid tähtajalistest hoiustest võõranduma oma nullilähedaste intressidega,“ kommenteeris Bigbank Eesti juht Jonna Pechter. Hiljuti avaldatud Eesti Panga statistika kohaselt oli Eesti kodumajapidamistel juuni lõpu seisuga hoiuseid kokku ligi 11,2 miljardit eurot. Enamik neist aga intressitulu praktiliselt ei teeni – keskpanga andmete kohaselt oli kuni aastase tähtajaga pangahoiuste keskmine intressimäär Eestis kõigest 0,33% aastas ja üle aastase tähtajaga hoiuste keskmine intress 1,18% aastas.

„Bigbank maksis ka varem tähtajalise hoiuse eest üle turu keskmise intressi, kuid nüüd pakume Eesti pangahoiuste turu tipus olevat intressi,“ selgitas ta. Panga pakutav tähtajalise hoiuse intress tuleb Pechteri sõnul panna konteksti. Riikliku regulatsiooni kohaselt on tagamata ja tagatud hoiused ning paika on pandud ka selge mehhanism ja määrad, kuidas hoiuste tagamine toimub. Enne oma säästude paigutamist peaks iga inimene sellega tutvuma – näiteks Tagatisfondi kodulehel. Põhireegel on lihtne: igal hoiustajal on igas pangas kaitstud kuni 100 000 euro väärtuses hoiuseid, kusjuures see summa võib sisaldada ka seni teenitud ja veel välja maksmata intresse.

Hoiusel ja hoiusel on vahe sees

Oluline on ka arvestada, et erinevalt pankadest ei ole hoiu-laenuühistute hoiused tagatud hoiuste tagamise skeemiga, mistõttu on nende risk ja seega ka tootlus suurem.

Selle tõe näitlikustamiseks võib lähiajaloost analüüsida kaht selgelt erinevat finantsasutuse sulgemise juhtumit Eesti turul. Riikliku ettekirjutuse alusel lõpetas 2018. aastal päevapealt oma töö kommertspangana tegutsenud Versobank, kuid sealsed hoiustajad said Tagatisfondi reeglite kohaselt oma raha koos intressidega kätte vähem kui kuu jooksul. 2021. aasta kevadtalvel lõpetas aktiivse tegevuse hoiu-laenuühistu ERIAL, mille juhid said kriminaalsüüdistuse investeerimispettuses. Sealsed hoiustajad – rohkem kui 1000 inimest ja ettevõtet – ei ole oma raha kogusummas üle 16 miljoni euro siiani kätte saanud. Kui palju ja millal neil on lootus oma säästudest tagasi saada, selgub alles saneerimisprotsessi käigus, milleks võib kuluda aastaid.

Tähtajaline pangahoius – kombinatsioon turvalisusest ja tootlusest

Iga kriis õpetab meile, et varud on tähtsad ja veelgi tähtsam nende kindel kaitse. Bigbanki tähtajaline hoius on ses mõttes hea kombinatsioon – tähtajaline pangahoius teenib rahale lisa ja teisalt allub nii selle põhiosa kui ka intress riikliku Tagatisfondi kehtestatud hoiuste kaitse regulatsioonile.

Intress 2% aastasele tähtajalisele pangahoiusele on selgelt turu parimate pakkumiste seas. Täpsema info leiate võrdlustabelist. Hoiustades näiteks 25 000 eurot 12 kuuks aastase intressimääraga 2%, teenite 12 kuu möödudes 500 eurot. Oma raha hoiustamistähtaja saate valida 1 kuust kuni 10 aastani ja ise määrata, kas intressid kantakse üle igakuiselt, kord aastas või lepingu lõppemisel. Enne lepingu sõlmimist tutvuge hoolikalt teenuse tingimustega kodulehel ja vajadusel konsulteerige asjatundjaga.

„Selle üle, kas pakutav intress on atraktiivne või mitte, võib tahtmise korral vaielda, kuid selge on see, et suuremaid säästusid pole mingit mõtet hoida tavakontol, sest nii ei teeni sa juurde mitte sentigi,“ võttis Jonna Pechter teema kokku.

Tähelepanu! Tegemist on finantsteenusega. Enne lepingu sõlmimist tutvuge hoolikalt teenuse tingimustega kodulehel www.bigbank.ee ja vajadusel konsulteerige asjatundjaga.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid