Certificu tegevjuhi Liis Naruski sõnul on tugevad partnerid laienemise tähtis eeldus: „Certificu kaugteel testimise teenuse üks olulisemaid etappe on patsiendi usaldusväärne tuvastamine, et kliendid saaksid oma raviteekonda meil võimalikult mugavalt ja ohutult alustada. Kui hetkel oleme me omal jõul hakkama saanud Eesti ja Suurbritannia turul, kaasneb Veriffi teadmistega tuhandeid erikeelseid ametlikke dokumente, mille alusel patsiente tuvastada. See võimekus üheskoos hiljutisest seemnevoorust kaasatud rahasüstiga lubab meil siseneda turgudele üle maailma, maandades ühe suurima äririski.“

Veriffi asutaja Kaarel Kotkas: „Koroonakriis sundis ettevõtteid konkurentsis püsimiseks oma tegevusi digitaliseerima. Selle tulemusel kasvas ka globaalne nõudlus distantsilt isikute tuvastamise järele igas valdkonnas, sealhulgas tervishoius. Veriffi lahendus koos Certificu digitaalse tervishoiu platvormiga võimaldab patsientidele lihtsama ja turvalisema ligipääsu oma terviseandmetele ning erinevatele terviseteenustele. Seda kõike tänu biomeetrilise identifitseerimise tehnoloogiale, mis vähendab oluliselt turvariske digimeditsiini protsessides.“

Liis Narusk lisab, et lisaks ärilistele hüvedele jääb koostööst uudsele teenusele ka Eesti digiriigi kõrge maine külge. „Digimeditsiinil on maailmas veel võrdlemisi avastamata potentsiaal ja inimesed on alles mõistmas, et nende perearst võiks neile nõu anda ka välismaalt, nagu saab oma rahaasju virtuaalselt ajada. Veriff on oma valdkonna täielik tipp ja nende teenus, mis nüüd meie klientidele laieneb, on kiire ja usaldusväärne. On ainult tervitatav, et siinsed tegijad panevad seljad kokku ning Eestimaal sündinud väärtus jõuab aina rohkemate inimesteni üle terve maailma.“

Veriffi tehnoloogia võimaldab Certificul veenduda inimese isikusamasuses. Teisisõnu, aitab see teha kindlaks, et teisel pool ekraani olev inimene on päriselt ka see, kes ta väidab end olevat. Protsessi käigus vaadatakse üle dokumendi kehtivus ja ehtsus, võrreldakse dokumendi fotot verifitseerimise käigus tehtava selfie’ga ning tehakse kindalaks, kas inimene on ikka „elus“ või on tegemist foto või ekraaniesitlusega. Kogu tuvastusprotsess on automaatne ja võtab keskmiselt aega 6 sekundit.

Tervishoiu ettevõte Certific alustas oma tegutsemist kodustest koroonatestidest, olles esimene ettevõte maailmas, kes käivitas meditsiiniliselt sertifitseeritud Covidi kaugtestimise teenuse. Nüüdseks on Certificu platvormi kaudu võimalik teha sülje-, ninaneelu-, uriini- ja näpuvere kaugteste. Platvormil on ennast testinud üle 150 000 inimese ning juulis tuli Certific välja 7,4 miljoni euro suuruse rahakaasamise teatega. Certificu asutajateks on Wise'i kaasasutaja Taavet Hinrikus, tervisetehnoloogia teerajaja ja arst dr Jack Kreindler ning ettevõtja Liis Narusk.

Mida koostöö tähendab ja miks on kasulik Certificule?

Narusk märkis, et patsiendi kaugteel testimisel peavad nad tuvastama, kes on see patsient, kellega nad suhtlema hakkame. „Lihtsalt öeldes tähendab see veendumist, et kaamera ees ning dokumendil oleva nägu kuulub samale inimesele. Kui hetkel oleme me seniste turgude Eesti ja Suurbritanniaga ise hakkama saanud, on Veriffil kõvasti suurem tööriistakast klientide isikute kindlaks tegemisel. See tähendab tuhandeid reisidokumente, mille abil saame erinevate maade kliente nüüd tuvastada.“

Certificu klientide jaoks muutub kogu protsess lihtsamaks ja mugavamaks. Kui varasemalt pidi igal korral dokumendi üles laadima, siis nüüd piisab ainult ühest külastusest ning kui inimene alustab uue testimisega, on tema eelnevalt kinnitatud dokument seal juba olemas. Dokumendi identifitseerimine muutub ühekordsest n-ö korduvkasutatavaks.

Millised uued protsessid/terviseprobleemid lisanduvad? Mida tähendab koostöö Ühendkuningriikide partneritega? Mis siis pärast raha kaasamist veel juhtunud on?

Narusk lisas,et viimaste nädalate suurimaks uuenduseks on südame- ja veresoonkonna haiguste kodune testimine ja monitoorimine. „Me teeme seda üheskoos briti tervishoiu ettevõttega PocDoc, kellel on ka koostöö sealse tervishoiusüsteemiga (NHS). Suurbritannias sureb iga kolme minuti tagant üks inimene mõnda südame-veresoonkonna haigusesse, mis näitab, et vajadus innovatiivsete lahenduste järele on väga suur. PocDoc on välja töötanud kodus tehtava näpuvere testi lipiidide määramiseks ning Certificu platvormiga saame selle kodust tehtud testi verifitseerida. Lisaks teeme kindlaks testi teinud isiku ja hoolitseme selle eest, et tulemused turvaliselt tervishoiutöötajani jõuaks, et patsiendile õige ravi määrata.“ See koostöö on oluline samm edasi Certificu missioonis muuta olulised tervishoiuteenused patsientidele kättesaadavamaks ja odavamaks kõikjal üle maailma.

Uueks tootesuunaks on ka operatsioonieelne MRSA (metitsilliinresistentne stafülokokk) kodune testimine. MRSA on bakter, mis ei ole tundlik paljudele antibiootikumidele ning seetõttu võib selle ravi olla raskem. Tegemist on bakteriga, mis on ohtlik inimestele, kellel on juba mingid terviseprobleemid ja kes on haiglaravil. Suurbritannias testitakse hetkel inimesi haiglates vahetult enne operatsiooni, kuid positiivse testi puhul tuleb operatsioon edasi lükata või tühistada. Operatsioonide tühistamine läheb Ühendkuningriikide tervishoiussüsteemile maksma ligikaudu 400 miljonit naela aastas. Samuti nakatub igal aastal MRSA bakteriga Euroopa Liidus 170 000 patsienti just haiglates. Kui haiglatel oleks distantsilt enne operatsiooni võimalik süstemaatiliselt monitoorida patsientide MRSA kandvust, vähendaksid nad tohutult haiglasisese nakatumise riske ning ära jäetud operatsioonide kulusid.

Uued turud

Lisaks UK-le töötatakse Naruski sõnul aktiivselt ülejäänud Euroopa turgudele laienemisega. „Euroopas on meie olemasolevate turgudega sarnane seadusandlus ning saab kiiremini jala ukse vahele. Lisaks töötame arenevate turgude suunas, kus on digitaalsete tervishoiulahenduste põud, ning näeme, et seal on Certificu mõju oluliselt suurem. „